btbilgi

Artırılmış gerçeklik (AR) son yılların en çok konuşulan teknolojilerinden biri. Henüz son kullanıcı seviyesinde geniş bir pazara ulaşmamış olan AR, aslında büyük potansiyele sahip. Birçok küçüklü büyüklü firma gerçek hayat ile sanal görüntüleri üstüste bindirme mantığı ile çalışan gözlükleri geliştirmeye uğraşıyorlar. AR gözlüklerine son örnek ise genç bir marka olan DreamWorld’ün yeni tanıttığı ürünü DreamGlass AR.

Bu yeni AR gözlükleri kullanıcının gözünün birkaç metre uzağında, havada 100 inç büyüklükte bir ekran oluşturmak için tasarlanmış. DreamGlass Air gözlük seti sadece 142 gram ağırlığında ve 5 saatlik pil ömrü sunuyor. Gözlüğün mini projektörleri 90 derecelik görüş açısı ve inç başına 600 piksel çözünürlüğe sahip. Bu da her göze 2,500 piksellik QHD çözünürlükte görüntü vermeye yarıyor. Gözlük iOS ve Android telefonlar başta olmak üzere her türlü mobil cihaza, PC’lere, dizüstü bilgisayarlarlara ve oyun konsollarına (PS4, Xbox, Nintendo Switch) bağlanabilmekte. Bağlanılan cihazlardaki ekranı gözlüğün önüne taşımak veya bilgisayarlarda kullanılırken ekstra sanal ekranlar oluşturmak da mümkün.

DreamGlass Air gözlük mobil cihazlara kablosuz bağlanıyor ama sıfır gecikmenin tercih edileceği oyunlarda kablo ile bağlayabilirsiniz. Kablo ile akıllı telefona bağlandığı zaman, gözlüğün içindeki batarya ile telefonu şarj etme özelliği bile konulmuş. Gözlük kullananlar da düşünülmüş, DreamGlass AR takıldığı zaman lenslerin arkasında normal gözlük için yeterli yer var. Gözlüğün yansıtıcı lensleri şeffaf olduğu için de, sanal gerçeklik gözlüklerinin tersine dış dünya ile ilişki kesilmiyor.

Gözlüğün diğer özellikleri arasında üç seviyede kafa hareketlerini takip, çift sanal ekran ile aynı anda film izlerken e-posta okuma, uçan dron yönetmek için aracın kamerasından alınan görüntüyü gerçek zamanlı şekilde gözlüğe yansıtma bulunuyor. Gözlüğün önemli özelliklerinden biri de fiyatı. Normalde tüketicilerde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükleri hakkında ‘aşırı pahalı’ gibi bir önyargı oluşabilmekte. Kolayca alınamaz gibi duran başka ürünlerin yanında, DreamGlass AR gözlük 269 dolarlık fiyatı ile dikkat çekiyor. Yalnız bu fiyat halen devam etmekte olan Kickstarter fonlama kampanyası dahilinde söz konusu. Gözlüğü erken sipariş edenler Aralık ayında başlayacak teslimatlarla hemen sahip olabilecekler. Gözlük 2020’de piyasaya çıktığı zaman, fiyatının 489 dolara yükseleceği bilgisi veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.