btbilgi

Üretim sektöründeki hızlı ve köklü değişimler, IIoT olarak da bilinen Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (Endüstriyel IoT) çözümlerinin hızlı gelişimine yol açmakta. 2020’de 30 milyar üretim cihazının gelişmiş M2M (makineden makineye) teknolojisi sayesinde birbirine bağlı olacağı tahmin ediliyor. Bir PwC araştırma raporuna göre, Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarının büyüklüğü 2020’de 9 trilyon dolara ulaşacak. Bunun 4 trilyon dolarlık kısmını ise Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin oluşturması bekleniyor.

Özellikle ağır endüstri kolları güvenlik açısından risklere son derece yatkın olduğundan, verimliliği etkileyebilecek her türlü tehdidin öngörülebilir olması gerekiyor. İşte burada Endüstriyel IoT devreye sokulabilmekte. Aşırı üretim, stok, taşıma ve kusurlu ürün israfı gibi üretim sektöründe karşılaşılan en büyük sorunlar ve riskler günümüzde IIoT sistemleriyle en aza indirilebiliyor. Müşteri siparişlerindeki değişiklikler, tedarik zincirindeki aksaklıklar ve öngörülemeyen engeller, bir ağ üzerinden birbirleriyle ve paydaşlarla paylaşılan gerçek zamanlı veriler sayesinde aşılabiliyor.

Endüstriyel IoT’nin işe yaradığı diğer konuların arasında kusurlu ürünlerin, cihaz arızalarının, üretim vardiyalarının iç içe geçmesinin ve operasyonel görünürlüğün düşüklüğünün azaltılması var. Hatta üretim bantlarında sorunlu işlemlerde meydana gelebilecek yangınları söndürmeye çalışırken kaybedilen zaman bile, siber-fiziksel sistemler ile insanların iş birliği içinde çalışabildiği IIoT altyapılarıyla geri kazanılabiliyor.

Bunun dışında üretim verimindeki artışlar da firmaların Endüstriyel IoT’ye bakmasına sebep olmakta. Bu alanda çalışan büyük markalardan Hitachi’nin verdiği bilgiye göre, IIoT altyapılarıyla mevcut sorunları aşmaya çalışan bir dağıtım merkezi bu sistemlere yönelik yatırımları sayesinde verimliliğini yüzde 8 artırmış. Bir fabrika ise ana ürünlerinin üretim süresini yüzde 50 kısaltarak teslimat sürecini hızlandırmayı başarmış. Dünya çapında faaliyet gösteren bir polimer üreticisi da yine örnek gösterilmekte. Bu firma numune partilerinin düşük kalitede çıkmasını yüzde 50 oranında azaltarak, üretim verimini yüzde 90’ların üzerine taşımış.

IIoT sistemlerini en iyi şekilde kullanmak ve değer zincirinin tüm cihaz, süreç ve paydaşları kapsayacak şekilde genişletilmesi uzun yıllar alabilir denilmekte. Hitachi bu süreçte ilk adım olan uçtan uca süreçleri görselleştirmenin ardından yapılacak ilk işin; insan, makine, malzeme/ürün ve yöntem verilerini birbirine entegre etmek olduğunu aktarıyor. Sonraki aşamanın gelişmiş analitik sistemlerden ve yapay zekadan faydalanarak arızaları öngörmek ve nihayetinde de tüm içgörüler ışığında şirket yapısına ve faaliyetlerine en uygun yol haritasının belirlenmesi geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.