btbilgi

Günümüzün en popüler kablosuz veri aktarım ve bağlantı formatı olan Bluetooth, her türden cihazı birbirine bağlamak için kullanılıyor. Özellikle de mobil cihazları ve dizüstü bilgisayarları çeşitli aksesuarlara bağlamak için. Ne yazık ki yeni bazı araştırmalar bu sıkça kullanılan teknolojinin zannedildiği kadar güvenli olmadığını ortaya koymakta.

Las Vegas’da her yıl düzenlenen güvenlik konferansı DEF CON’da bir sunum yapan güvenlik araştırmacıları, Bluetooth kullanılarak savunmasız dijital hoparlörlerin nasıl ele geçirilebileceğini göstermişler. Bir kablosuz hoparlör tanımlanıp hackerlar tarafından uzaktan ele geçirildiği anda, yakındaki kişilerin duyma yetilerini olumsuz etkileyebilecek tehlikeli sesler üretmeye zorlanabilir denilmekte. Bu seslerin kullanıcılarda işitme kaybına bile yol açma ihtimalinden bahsediliyor.

Yeni keşfedilen bir diğer güvenlik açığı ise kablosuz veri transferi kategorisinde. Araştırmacılar bilgisayar korsanlarının Bluetooth üzerinden gönderilen verileri aktarım sırasında ele geçirmelerini ve değiştirmelerini sağlayabilecek bir hata bulduklarını açıkladılar: “Siber saldırgan önceden eşleştirilmiş cihazlar arasındaki Bluetooth veri iletişimi dinleyebiliyor veya içeriğini değiştirebiliyor”. Araştırmacılar bu tekniğe ‘Knob Attack’ adını vermişler.

Güvenlik açıkları yağmaya devam ediyor. Başka bir grup araştırmacı, AirDrop teknolojisinin kötü niyetli kişiler tarafından, kullanıcıların telefon numarasını çözmede nasıl değerlendirildiğini açıkladılar. Bu güvenlik sorunu, mobil cihazlarda düşük elektrik harcama odaklı Bluetooth Low Energy protokolünün çalışma biçimi ile alakalı deniliyor. Kötü niyetli kişiler bir kez kullanıcının telefon numarasına eriştikten sonra, bunun üzerinden birçok siber saldırı düzenlenebiliyor.

New York Times’ın bir haberine göre ise, fiziksel mağazaların kullandığı müşteri lokasyon belirleme cihazları da sorun yaşıyor. Genelde Bluetooth teknolojisine dayan bu cihazlar, düşük enerjili etiketlerle müşterileri takip etmeye yarıyor. Markalar bu verileri reklam amaçları ile kullanıyor veya satabiliyorlar. Toplanan veirler, etiketlere sahip ürünleri alan tüketicilerle ilgili profiller oluşturmakta kullanılıyor.

Güvenlik uzmanları akıllı telefonların Bluetooth özelliğini her daim açık tutmanın potansiyel siber saldırılara ve ihlallere yol açabileceği konusunda uyarı yapıyorlar. En garantili çözüm olarak ise bu kablosuz protokolü kullanmamak veriliyor. En azından kulaklık, hoparlör, fare veya klavye gibi eşleştirilmiş aksesuarların işi bittiği anda telefondan Bluetooth’u kapatmak bile riski azaltabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.