btbilgi

Bilgisayar başında uzun süre geçirenler, hem konsantasyon hem de oyun için kulaklık tercih edebiliyorlar. Fakat uzun süre kulaklık takmanın sıkıcı yanları var, özellikle de yaz aylarında. Uzun süre kulak üstü kulaklık takanlar bir süre sonra kendilerini sıcaklamış bulabilirler. Bu konuda birşeyler yapmak isteyen donanım devi HP, hem aktif hem de pasif soğutmaya sahip HP Omen Mindframe Prime kulaklığı duyurdu.

Dünyanın en büyük oyun endüstrisi fuarlarından olan Gamescom 2019’da tanıtılan kulaklık, oyuncuların ve kulaklık sevenlerin kafalarını soğutmak için yenilikçi FrostCap teknolojisini barındırmakta. FrostCap teknolojisi kulaklıkların içine yerleştirilen termoelektrik soğutuculardan oluşmakta. Bu soğutucu yüzeyler kullanıcının kulaklarına yakın konumdaki alüminyum hoparlör ızgarasını soğutur. Kulaklığın akustik odasının içinde oluşan ısı dışarı taşınır ve kullanıcı için rahat bir deneyim sağlanır. Bu soğutmanın aktif kısmı.

HP Omen Mindframe Prime kulaklık rahatlık için ikinci bir özellik daha getiriyor. Kulağı kapatan yumuşak minderlerin içinde grafitten imal edilmiş özel bir ısı yayıcı mekanizma var. Bu da kulaklığın pasif soğutma sistemi olarak kullanıcının kulağının etrafında oluşan ısıyı minderlerden dışarı atıyor.

HP bu kulaklıkta rahatlık sunarken, bir diğer yandan ses kalitesinden de ödün vermemiş. C-Media’dan alınan ‘Xear’ teknolojisi saysinde 7.1 çevresel ses almak mümkün. Kulaklığın ses sıfırlayıcı sistemi (environmental noise cancelling – ENC) de ortam arka plan gürültüsünü engelleyerek, aynı anda kullanıcının sesinin net bir şekilde duyulmasını sağlamakta. Ayrıca Omen Command Center uygulamasının içindeki Omen Audio Lab ile kulaklığın ekolayzer benzeri çeşitli ayarları ile LED ışıkların ayarı yapılabiliyor.

HP Omen Mindframe Prime üzerindeki her kulak biriminde bir 40 mm’lik sürücü bulunuyor. Kulaklıkların 15 Hz – 20 kHz frekans aralığı, 95 dB duyarlılığı, 32 ohm empedanssı ve yüzde ikiden az toplam harmonik bozulmaya sahip olduğu bilgisi verilmekte. Mikrofon dönen boom kolu üzerinde ve 100 Hz ila 10 kHz frekans aralığına, -38 dB hassasiyete ve 3 bin 300 ohm empedansa sahip. Kulaklığın bu ay içinde Avrupa’da 199 Euro fiyatla piyasaya çıkması planlanmış. ABD’de ise 2019’un Ocak ayında piyasada olacak ve fiyatı da 199 Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.