btbilgi

Basit ve etkili yapılarıyla fidye yazılımı saldırıları hem kişilere hem de kurumlara yönelik kullanılmaklta. Çoğu Truva atı kategorisine giren bu türden yazılımlar, kullanıcının bilgisayarındaki dosyalarını şifreliyor ve bunların açılması karşılığında fidye talep ediyor. Bu fidye de genelde izi sürülemez yapısı yüzünden Bitcoin veya benzeri dijital paralar olarak seçiliyor.

Fidye yazılımlarının sürümlerinde ve yeni çeşitlerin sayısındaki artış, suç faaliyetlerinin yoğunlaşmaya başladığına işaret etmekte. Kaspersky araştırmacıları 2019’un ikinci çeyreğinde 16 bin 017 adet yeni fidye yazılımı sürümü tespit etmiş. Bunların bazıları sekiz yeni zararlı yazılım ailesine dahil. Bu miktar geçtiğimiz sene aynı döneme göre (7 bin 620) iki kat daha fazla.

Firmanın yayımladığı ‘2019 İkinci Çeyrek BT Tehdit Gelişim Raporu’nda (IT Threat Evolution Q2 2019), ayrıca bu dönemde 232.292 tekil kullanıcının siber saldırıya uğradığı da belirtiliyor. Bu sayı, 2018’in ikinci çeyreğinden (158 bin 921) yüzde 46 daha fazla olarak raporlanmış. Saldırıya uğrayan kullanıcı oranı en yüksek ülkeler Bangladeş (yüzde 9), Özbekistan (yüzde 6) ve Mozambik (yüzde 4) olmuş.

2019’un ikinci çeyreğindeki saldırılarda en çok kullanılan fidye yazılımı ailesi WannaCry (vakaların yüzde 23,4’ü) şeklinde saptanmış. Microsoft bu fidye yazılımının yararlandığı açığı kapatan yamayı iki yıl önce tüm dünyayı kasıp kavuran saldırıların iki ay evvelinde yayınlamış olsa da, yazılım halen kullanılmaya devam ediyor. Bir diğer büyük tehditin ise yüzde 13,8 oranla Gandcrab olduğu bilgisi verilmekte. GandCrab’ın geliştiricilerinin, yazılımın ikinci çeyreğin ortasından itibaren dağıtılmayacağına dair açıklamalarına rağmen bu orana ulaşıldığına uzmanlara tarafından dikkat çekilmekte.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Fedor Sinitsyn şu açıklamayı yapmış: “Gandcrab ailesi Haziran başında ortadan kalkmış olsa da bu çeyrekte yeni fidye yazılımı sürümlerinin sayısında artış gözlemledik. GandCrab uzun süredir siber suçluların en sık kullandığı şifreleyiciler arasında yer alıyordu. Tespit ettiğimiz en yaygın fidye yazılımları listesinin başında 18 aydan uzun bir süre kalan bu aile şimdi gerilese de istatistiklerinde bir değişiklik yaşanmadı. Bunun dışında yaygın olarak görülen çok sayıda Truva atı da bulunuyor. GandCrab, fidye yazılımlarının ne kadar etkili olabileceğine dair güzel bir örnek. Bu yazılımı geliştirenler, kurbanlarından önemli miktarda para kazandıktan sonra faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. GandCrab’ın yerini yeni tehditlerin alacağını düşünüyoruz. Herkese yazılım güncellemelerini düzenli olarak kurmalarını ve güvenilir bir güvenlik çözümü tercih etmelerini öneriyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.