btbilgi

Komatsu HB 605-7 model kamyon, yaklaşık 47 tonluk ağırlığı ile piyasadaki en büyük yük kamyonlarından biri. Bu boyuttaki kamyonlar genelde madenlerde, aşırı miktarda ağırlıkları maden dışına taşımakta kullanılmakta. Kamyon 63 ton yük taşıyabiliyor ve tam dolu ağırlığı 110 tona yükseliyor. Sadece tekerleklerinin yükseliği bile 2 metreyi bulmakta. Eğer elektrikli araç devriminden böyle devasa bir aracın nasibini almayacağını düşünenlerdenseniz, Elektro Dumper (eDumper) isimli yenilikçi kamyona bir bakmanızı öneriyoruz.

Elektro Dumper uzun zamandır elektrikli araçlar üzerine uğraşan İsviçre’den çıkmış. Kuhn Schweitz firması tarafından geliştirilen kamyon, Lithium Storage tarafından üretilen 600 kW/s kapasitesinde özel bir batarya paketine sahip. 4,5 tonluk bu batarya altı adet uzun menzil özellikli Tesla Model S arabanın gücüne denk. Bunlar etkileyici teknik bilgiler, fakat aracın asıl önemli noktası çalışırken hiç enerji harcamıyor oluşu. Çünkü dev kamyon maden yolundan aşağı inerken, çıktığında harcadığından daha fazla elektrik üretebiliyor.

Kamyon İsviçre’deki Biel şehri yakınlarında bir madende test edilmekte. Araç yükünü almak için madenden aşağı inerken rejeneratif frenleme devreye giriyor. Bu fren mekanizması bir yandan dev kamyonu yavaşlatırken, bir yandan da ters yönde çalışan motorları ile elektrik üretiyor. Sistemin benzerleri günlük hayatta yollarda birçok hibrit araçta bulunabilir. Elektro Dumper madenin dibine inip yükünü alıyor ve yukarı çıkmaya başlıyor. Tepeye ulaştığında bataryası yüzde 80 oranında tükenmiş oluyor. Aşağı geri inerken ise batarya yüzde 88 oranında tekrar doluyor. Yani inerken ürettiği enerjiden daha azını, çıkarken harcıyor.

Kamyon madende her gün 20 tur yapıyormuş. Bu da her gün fazladan üretilen 200 kW/s elektrik anlamına geliyor. Yılda ise 77 mW/s elektrik üretebiliyor. İşin daha da güzel tarafı, sıfır emisyon sayesinde çevreye hiç zarar vermiyor. Green Car Reports sitesinin verdiği bilgiye göre, dizel motorlu benzer bir yük kamyonu her sene yaklaşık 83 bin litre benzin harcıyor ve atmosfere 196 ton karbondioksit zehirli gaz yayıyor. Bu da Elektro Dumper’ı, çevreye olan zararlı etkisi yüzünden okların hedefi haline gelmiş tüm taşımacılık sektörü için bir umut ışığı haline getirmekte. Çimento sektörü ise tek başına tüm küresel karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 8’inden sorumlu. Belki bu araç sayesinde durum biraz da olsa iyiye doğru çevirilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.