btbilgi

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi firması KPMG, ‘Bankacılık Deneyimini Yeniden Şekillendirmek’ başlıklı bir araştırma serisi yayımlamaya başladı. Finans sektöründeki yeni teknolojilere odaklanan araştırmanın ilk raporu ‘Süper Uygulamalar’ (Super App) başlığını taşıyor. Bu rapor özellikle Çin’de gündelik yaşamın parçası haline gelen çok işlevli servis uygulamalarını ele almakta. Bu uygulamaların yakın gelecekte başta finans olmak üzere pek çok sektörü etkileyeceğine dair yorumlar bulunmakta.

Super App denilen uygulamalar, çok sayıda ürün ve hizmetin bir arada sunulduğu portallar olarak tanımlanmış. Çin’de yükselen bu uygulamalara en iyi örnekler WeChat ve Alipay olarak gösterilebilir. Kullanıcılar bu uygulamalar içinden arkadaşları ile mesajlaşabiliyor, alışveriş yapabiliyor, ulaşım seçeneklerine erişiyor ve hatta dijital ödeme bile yapabiliyorlar.

Raporda bu türden çok işlevli ve hızlı yayılan Super App uygulamalarının henüz batıda yaygınlaşmadığı aktarılmakta. Fakat batı kökenli finans sektörü kurumları için ciddi bir tehlike oluşturma potansiyeline sahipler. Rapor finansal yöneticilerinin bu uygulamaları yakından takip etmeleri ve bunlara karşı strateji geliştirmeleri noktasına parmak basıyor.

WeChat ve Alipay gibi süper uygulamalar müşterilerine birikim ve yatırım gibi temel bankacılık hizmetleri sunabiliyor. Bu yaklaşımla kullanıcıları geleneksel finans kuruluşlarından uzaklaştırma ihtimali bulunmakta. Yani bu işlevleri üstlenerek bankalar aradan çıkartılabiliyor. Uygulamaları geliştiren Çinli şirketlerin elinde kullanıcılarına dair büyük bir veri yığını bulunmakta. Bu veriler müşterilere daha iyi ve yenilikçi hizmetler sunabilmek için analiz ediliyor. Raporda geleneksel bankaların ve finans kurumlarının ise ellerindeki verileri aynı verimlilikte işlemede güçlük yaşadıklarına dikkat çekilmiş.

Süper uygulamalarla ilgili aktarılan bir başka bilgi ise, kullanıcılarına finans hizmetleri sunarken markalarının popülerliğine ve itibarına güveniyor olmaları. Mesela Çin’de sıkça kullanılan AliPay uygulamasının arkasında e-ticaret ve teknoloji devi Alibaba var. Bu türden firmalar sosyal medya, mesajlaşma ve online servisleri pratik finans hizmetleri ile birleştirerek daha fazla yeni müşteriye ulaşabiliyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre bu Super App yaklaşımı ile rekabetin son derece zor olacağı ortaya konulmakta. Endonezya, Filipinler ve Malezya gibi gelişmekte olan pazarlarda ise hala potansiyel bulunduğuna işaret edilmekte. Henüz benzer uygulamaların ortaya çıkmadığı batılı pazarlarda ise, bankaların bu fırsattan yararlanarak kendi uygulamalarını geliştirebileceği vurgulanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.