btbilgi

Akıllı telefonlardaki uygulamaların bazıları giriş için şifre veya benzeri bir yöntem gerektiriyor. Bazılarına parmak izi okuyucu aracılığı ile, bazılarına da iki faktörlü koruma gereğince ek bir parola ile girebiliyoruz. Fakat bunların hepsinin dışında bir yöntem daha var, o da fiziksel güvenlik anahtarları. Google bu konuda en iyi bilinen firmalardan, 50 dolara bir çift Titan güvenlik anahtarı alabiliyorsunuz. USB-A, USB-C ve NFC seçenekleri sunan bu anahtarı sadece Android telefonlarda kullanabilirsiniz. Fakat iPhone kullanıcıları için de şimdi Yubico 5Ci çözümü geldi.

ABD’de piyasaya yeni çıkan Yubico 5Ci anahtar, iOS uygulamalarında güvenli bir şekilde oturum açmak için kullanılabiliyor. Anahtar iPhone’un Lightning portuna takılarak çalışıyor. Fakat diğer tarafında bir de USB-C ucuna sahip. 70 dolara satılan Yubico 5Ci anahtarı 1Password, Bitwarden, Dashlane, Idaptive, LastPass ve Okta gibi popüler şifre yöneticileri ile oturum açma uygulamalarını destekliyor. iPhone sahipleri anahtarı ayrıca Brave web tarayıcısına, Twitter uygulamasına ve GitHub’a güvenli biçimde girmek için de kullanabilecekler.

5Ci anahtar USB-C ucuna sahip olmasına rağmen, ne yazık ki en yeni iPad Pro modelleri ile çalışmıyor. Ayrıca anahtar şimdilik iPhone’un dahil olduğu FIDO kimlik doğrulama protokolünü destekleyen tüm uygulamalar ve servislerle de çalışmamakta. Yubico sitelerin, uygulama geliştiricilerin ve servis sağlayıcıların Yubico 5Ci desteğini kendilerinin yazılımlarına dahil etmeleri gerektiğini söylüyor. Firma bu amaçla uygulama geliştiriciler için Mobile SDK yazılım kitini de pazara sunmuş durumda. Geliştiriciler kit sayesinde aynı anda FIDO2/WebAuthn, FIDO U2F, OTP (one-time password – tek seferlik parola), PIV (Smart Card) ve OpenPGP desteği almış olacaklar.

Bu fiziksel anahtar kullanıcıların mobil güvenliğini bir üst seviyeye taşınamasına rağmen, 70 dolar vermek istemeyenler hala LastPass veya 1Password gibi yazılımsal seçenekleri tercih edebilirler. Bu iki şifre depolama ve yönetme uygulaması da hem web ortamında, hem de mobil işletim sistemlerinde çalışıyor. Ayrıca ikisi de depolanmış şifrelere ve bilgilere erişim için parmak izi veya yüz taraması istemekte. Başka alternatifler de yine Yubico’dan geliyor. USB-A ve NFC destekleyen Yubico 5NFC 45 dolara, USB-C ve NFC destekleyen Yubico 5C ise 50 dolara satılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.