btbilgi

TikTok son yılların en popüler mobil uygulamalarından biri haline geldi. Uygulama Çin’de ‘Douyin’ olarak biliniyor ve aylık 300 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Uygulamanın kullanıcıları 15 saniyelik videolar çekiyor ve tüm dünya ile paylaşıyorlar. Bu videoları ilginç ve eğlenceli hale getirmek için de uygulama içinde filtreler, çıkartmalar, video hız kontrolleri ve artırılmış gerçeklik animasyonları gibi araçlar sunulmakta.

Uygulama Türkiye’de de çok tutuldu, Bitdefender’ın verdiği bilgiye göre ülkemizde kullanıcısı sayısı 28 milyondan fazla. Bunların arasında çocuklar da ciddi bir yer tutuyor. Aslında çocukların bu video uygulamasını kullanamaması lazım. Çünkü App Store uygulama mağazasında TikTok’un izin verilen kullanım yaşı 12 ve üzeri. Google Play mağazasında ise kullanım yaşı ‘olgun genç’ ve yukarısı olarak tanımlanmış. Fakat TikTok’ta yaş kontrolü düzgün kontrol edilmediği için herkes tarafından kullanılıyor. Bu da geliştirici firma olan ByteDance’in işine geliyor tabi.

Bitdefender uygulamayı kullanan çocukların açık veya uygunsuz söylemler, fotoğraflar veya dans hareketlerini rahatça izleyebildiklerine dikkat çekmekte. Ayrıca uygulama içerisinde çocukların kendilerini açığa çıkararak ve yaptıkları paylaşımlara dikkat etmeden hareket ettikleri de gözlemlenmiş. Bu noktada ebeveynlere iş düşüyor, aşağıda da bazı öneriler bulunmakta:

‘Dijital Refah’ Özelliği

Uygulama içerisinde bulunan ‘Dijital Refah’ (Digital Wellbeing) özelliği, bir kez etkinleştirildiğinde, uygulama kullanımını günde iki saatle sınırlandırabiliyor. Çocukların uygulamayı daha uzun süre kullanabilmeleri için özelliği açarken ebeveynlerinin oluşturduğu şifreye ihtiyaçları oluyor.

‘Kısıtlı Mod’ Özelliği

TikTok gibi paylaşıma dair içerik platformlarında her zaman uygun içerik olmayabiliyor. Çocukların uygunsuz içeriklerle karşılaşmasını engellemek isteyen ebeveynler, bu özelliği (Restricted Mode) kullanarak uygunsuz içerikleri çocukları için filtreliyor.

‘Özel’ Hesap Seçimi

Bir hesabı ‘özel’ (Private) olarak ayarlamak, çocuk kullanıcılar için en iyi seçenek olabilir. Çocuk kullanıcının yarattığı videolar yalnızca içerik oluşturucu tarafından görülebilir. Özel hesaba sahip çocuk kullanıcı, diğer kullanıcıların takip isteklerini onaylayabilir veya reddedebilir. Ayrıca yabancılardan gelebilecek mesajları engelleyerek yalnızca takipçilerle sınırlayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.