btbilgi

Yapay zeka teknolojileri destekli çözümleri artık günlük hayatımızda görebiliyoruz. Bu çözümlerden biri de gerçek zamanlı imaj tarama ve analizi. Bu alanda çalışan ve kameralara entegre ettiği yapay zeka destekli yazılımlarla bir çok alanda faaliyet gösteren Türk yazılım şirketi Ayvos, Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte bir proje gerçekleştirmiş. Bu projede orman arazilerine yerleştirilen fotokapanlar aracılığıyla elde edilen bilgiler kullanılarak ormanların güvenliği sağlanacak.

Firmanın kurucusu ve CEO’su Eray Hangül her yıl binlerce hektarlık orman arazisi izinsiz ağaç kesimi ve kütük kaçakçılığı nedeniyle zarar gördüğünü; bunun yanı sıra büyük ve küçük baş hayvanların genç ormanlarda otlatılmasının orman ekosisteminin sağlığını bozduğunu aktarmakta. Proje kapsamında yasadışı faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştiği ormanlarda, gençleştirilen ya da uzak aralıklarla ağaçlandırılan bölgelerde kritik noktalara yerleştirilen harekete duyarlı fotokapanlar ve onlara entegre edilen yazılım aracılığıyla ormanların güvenliği arttırılacak.

Orman arazilerinin güvenliği yapay zekanın göreviHangül ormanlarda yasadışı faaliyetlerin yanı sıra, iklim değişikliklerinin de ağaçlara büyük zarar verdiğini hatırlatmakta. Sıcaklık değişimlerinin bitki ekosistemine etkisini saptayabilmek için, ağaçların tomurcuklanma dönemlerinde sahaya giderek gözlemler yapılıyor. Fakat gerek saha şartları, gerekse de gözlem sıklığının azlığı nedeniyle bu süreçten çoğu zaman yeterli bilgi toplanamamakta. Orman alanlarındaki fenolojik gözlem direklerine yerleştirilen yapay zeka destekli akıllı kameralarla istenilen her an gözlem yapılmasına olanak sağlamak mümkün oluyor.

Fotokapanlardan merkeze iletilen görüntüler IoT platform tabanlı ve yapay zeka destekli sistem ile işleniyor. Şüpheli durumlarda e-posta yoluyla ilgili birimlere gerekli bilgilendirmeler yapılmakta. Yazılım insan, hayvan ve araç gibi unsurları ayırt edebiliyor; istenilen nesneye göre platform üzerinde dinamik olarak tanımlanmış kullanıcılara otomatik bildirim veriyor. Sistem ayrıca ağaçlardaki tomurcuklanma, çiçek açma, olgunlaşma, sararıp dökülme gibi olayların meydana geliş zamanları hakkında anlık bilgi toplayabiliyor.

Orman arazilerinin güvenliği yapay zekanın göreviYerleştirilen kameraların uzaktan kumanda özelliği sayesinde kullanıcı seçtiği bölgeyi web arayüzünden canlı olarak izleyebiliyor. Elektrik imkanı olmayan yerlerde de solar paneller ve kamera otomasyon sistemi devreye giriyor. Enerji tüketimini verimli yönetmek adına, sistem en düşük güç tüketimi ile hazır bekleyecek biçimde ayarlanabilmekte. Bu sayede tek bir şarj ile uzun günler boyunca kullanım sağlanıyor.

Yazılım arayüzü aracılığıyla kameraların konumunun ayarlanması veya odaklanıp yakınlaştırılması gibi fonksiyonlar kullanılabiliyor. Kullanıcı istediği bölgenin 8K çözünürlüklü fotoğrafını çekip arşivleyerek, bitkinin yetişme sürecindeki değişimini etkin bir şekilde analiz edebiliyor. Ayvos’un sisteminin marka ya da model ayırt etmeksizin, kameralardan bağımsız çalışabildiği bilgisi de verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.