btbilgi

Akıllı telefonlarda video çekmek için genelde cihazı yatay konuma getirmek gereklidir. Bu sayede YouTube gibi sitelere yüklediğinizde video tam olması gerektiği oranda ve çerçeve şeklinde izlenebilir. Ne var ki, akıllı telefonların doğal biçimi nedeni ile cihazı dikey konuma tutarak video çekmek (ve izlemek) çok daha kolay. Ama böyle çekilen dikey videolar video yükleme sitelerinde garip görünür. Yeni Motorola One Action ise buna bir çözüm getirmek için tasarlanmış.

Motorola One Action modeli genel olarak bakılırsa orta seviyede özelliklere sahip bir telefon. Lenovo’nun sahibi olduğu marka, son yıllarda pazara sunduğu ilginç modüler aksesuar sistemi ile epeyce dikkat çekmişti. Şimdi bu modelde de yine ilginç bir özellik bulunmakta. Telefonu portre modunda dik tutarken, yatay manzara çekimleri yapmak söz konusu. Cihaz bunu 117 derece açıya sahip, 12 MP’lik ultra geniş lense sahip video kamerası ile gerçekleştiriyor.

Motorola firması resmi duyurusunda, “Donanım ve yazılımda inovasyonun benzersiz bir kombinasyonunu yakaladık. Bu sayede telefonu elinizde doğal bir şekilde dikey konumda tutarken, muhteşem ultra geniş videolar çekmek artık mümkün. Bu videoları yatay olarak oynatınca da, aksiyon dolu anılarınızı tam ekran olarak istediğiniz yerde izleyebilirsiniz” diyor. Telefonun dikey/yatay video çekim özelliği sayesinde kayıt sırasında telefonu tek elde tutup, daha sonra 21:9 geniş ekran olarak istediğiniz yere yükleyebilirsiniz.

Kamerada daha iyi görüntü elde etmek için her kareye daha fazla ışık sağlayacak bir piksel teknolojisi var. Ayrıca gelişmiş bir video dengeleme özelliği de cabası. Bu kamera ile çekilen videolar, çektiği her şeyi Snapchat veya Instagram‘a yüklemeyi sevenlere göre değil. Daha çok YouTube gibi sitelere yükleme yapanlara uygun bir çözüm.

Cihazda bu özel video kamera dışında 12 MP ve 5 MP çözünürlükte iki arka kamera daha bulunmakta. Kameralar dışındaki teknik özelliklere bakacak olursak, Motorola One Action telefonda Samsung Exynos 9609 işlemci, 4 GB RAM, 128 GB depolama alanı ve 3 bin 500 mAh kapasiteli batarya var. 1.080 x 2.520 piksel çözünürlüğe sahip 6.3 inç büyüklükte ekranı besleyen bataryanın, tek şarj ile tüm gün kesintisiz kullanılabileceği aktarılmakta. Cihaz diğer yeni Motorola telefonları gibi Android One programına dahil. Yani bu telefonu alanlar saf Android işletim sistemi deneyimi yaşayacaklar ve her türlü güncellemeyi anında cihazlarında kullanabilecekler.

Telefon çeşitli Avrupa ülkelerinde 259 Euro fiyatla satışa çıkıyor. ABD’de ise Ekim ayında piyasada olacakmış ama bu pazardaki fiyatı henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.