btbilgi

İnsanlık hala Güneş Sistemi dışındaki gezegenler ve yıldızlar hakkında yeterince bilgiye sahip değil. Daha fazlasını öğrenebilmek için uzaya devamlı çeşitli yapay uydular, insansız uzay araçları ve teleskop cihazları yolluyoruz. Ama bunların hepsinin görüş mesafesi sınırlı. İçinde bulunduğumuz evrenin en uzak noktalarına kadar görebilecek büyüklükte bir teleskop inşa etmemiz, şu anda sahip olduğumuz teknoloji ile mümkün değil. Fakat bir biliminsanı var ki, ‘Terrascope’ adını verdiği projesi ile bu sınırı ortadan kaldırabilme hayalleri kuruyor.

Günümüzde bilimsel kuruluşlar ve uzay araştırmaları firmaları devasa boyutlarda teleskoplar inşa etmekle meşguller. Bunların arasında 30 metre çaplı ‘Thirty Meter Telescope’ (TMT) gibi örnekler bulunmakta. Burada sorun, bu türden yapıların milyarlarca dolara mal oluyor olması. Dolayısı ile bir yerden sonra ya teleskopların büyümesi duracak, ya kurumların bu projelere ayırdığı paralar tükenecek veya birileri çok radikal bir yaklaşımla ortaya çıkacak. İşte Kipping’in fikri de üçüncü kategoriye giriyor.

Columbia Üniversitesi’nin astronomi bölümünde bir yardımcı profesör olan David Kipping, Dünya’nın atmosferini kullanarak gezegen büyüklüğünde bir teleskopa sahip olabileceğimize inanıyor. Bunun için gerekli açıklamaları ‘arXiv’ jurnalindeki bir bilimsel makalede aktarmış. Aşağıdaki videoda ise proje ile ilgili daha kolay anlaşılır bir sunumu bulabilirsiniz.

Terrascope projesinin arkasındaki temel fikir, Dünya’nın atmosferinin aynı bir teleskopun lensine benzer şekilde uzak yıldızlardan gelen ışıkları kırıyor olması. Bu yüzden de gezegen üzerindeki gözlem cihazları yıldızları gerçek yerlerinde göremiyorlar. Ama yıldız ışıkları Dünya’nın atmosferine birden fazla noktadan giriyor ve kırılma yüzünden de çıkışta gezegenin ötesinde bir noktada birleşiyorlar. Bu nokta teorik olarak Ay yörüngesi kadar bir uzaklığa denk geliyor. Uzaya Ay yörüngesi mesafesinde yerleştirilecek özel bir teleskop uydusu, yıldızlardan kırılarak gelen ışıkların birleşme noktasında duracak ve gözlemlerini buradan yapacak. Bu sayede çok uzak yerlerden gelen yıldız ışıklarının bile çoklu kaynak sayesinde toplanarak, daha başarılı şekilde incelenebilmesi umut edilmekte.

Kipping sunduğu Terrascope projesinin hayata geçmesini asla göremeyebilir. Çünkü bunu gerçekleşmesi için önünde birçok engel bulunmakta. Halen sadece teorik aşamada ama kabaca bakıldığında bile büyük potansiyel taşıması mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.