btbilgi

Loup Ventures firması 2018’de dijital asistan servisleri ile ilgili önemli bir IQ testi gerçekleştirmişti. Hangi asistanın daha faydalı olduğunu anlamak amacı ile gerçekleştirilen testte, tüm büyük dijital asistanlara belli kategorilerde yüzlerce soru soruldu. Asistanlar sorulanın doğru sorulduğunu anlayıp anlamamaları ve anladıkları sorulara doğru cevap verip vermedikleri ile değerlendirilmişlerdi. Geçtiğimiz senenin testinde Google Assistant birinci çıktı, soruların yüzde 86’sını doğru cevaplayabilmişti. Onu yüzde 79 oranla Apple Siri ve yüzde 61 ile Amazon Alexa takip etmişti.

Firma aynı testi bu sene de gerçekleştirmiş. Amazon’un Alexa’sına, Apple’ın Siri’sine ve Google’ın Assistant’ına aynı 800 soruyu sormuşlar. Google Assistant bir kez daha aralarında en başarılı çıkmış, soruların yüzde 93’ünü doğru şekilde cevaplayabilmiş. Siri soruların yüzde 83’ünü doğru bir şekilde cevaplamış ve Alexa ise yüzde 80 oranı ile üçüncü olmuş. Bu üçüne göre daha az kullanılan Samsung Bixby ve Microsoft Cortana, ne yazık ki daha düşük seviyeler ile başarısız olmuşlar.

Dijital asistanlara sorulan sorular beş kategoriye ayrılmış:

  • Yerel (Örnek: En yakın kahveci nerede?)
  • Ticaret (Örnek: Bana marketten kağıt havlu sipariş et.)
  • Navigasyon (Örnek: Otobüsle şehir merkezine nasıl gidebilirim?)
  • Bilgi (Örnek: Bu akşamki maçta hangi takımlar oynuyor?)
  • Komut ((Örnek: Bugün saat 2’de annemi aramamı hatırlat.)

Testteki sorular için iOS 12.4 üzerindeki Siri, Android 9 Pie işletim sistemli Pixel XL’de Google Assistant ve Alexa’nın iOS uygulaması kullanılarak yapılmış. Google Assistant yarışmada sadece Komut kategorisinde diğerlerinin gerisinde kalmış ama özellikle kullanıcıya bilgi verme sorularında önde olduğu aktarılmakta. Siri’nin telefonla birini arama, takvime bir şeyler ekleme ve e-posta gönderme gibi işlevlerde diğerlerinden iyi olduğu bilgisi veriliyor. Ticaret kategorisinde, e-ticaret devi Amazon’un sahibi oldğu Alexa’nın öne çıkacağı zannedilirken, bu kategoride Assistant birinci gelmiş.

Loup Ventures her üç büyük dijital asistanın da bazı kategorilerde eksikleri olduğunu söylüyor. Fakat bu asistanların yıldan yıla gelişim ve başarım oranlarının giderek yükselmesi de övülmüş. Tüm platformların önemli gelişmeler kaydettiğine işaret edilmekte ve gelecek seneki testlerde daha iyi sonuçlar elde etmeleri beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.