btbilgi

Yeni otomobillerin hepsinde ya elektronik anahtar veya dokunmatik giriş bulunmakta. Buna ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın arabaları da dahil. Tesla Model 3 arabalar akıllı telefondaki mobil uygulama aracılığı ile veya bir anahtar kartıyla açılabilmekte. Araç sahipleri kapıyı açmak için çoğunlukla mobil uygulamayı kullanmakta. Anahtar kartı ise genelde aracı valeye bıraktıkları zaman veya bir tanıdığa verileceği zaman kullanılıyor. Model 3 arabaların kapılarında, tahmin edebileceğiniz gibi normal bir anahtar deliği yok.

Yazılım mühendisi ve YouTuber Amie DD, bu durumu çok ilginç bir şekilde değerlendirmek istemiş. Aynı zamanda bir donanım hacker’ı olan Amie, anahtar kartını bileğine monte etmeyi başarmış. The Verge sitesine açıklama yapan Amie, bileğine taktığı anahtar çipinin çalıştığını ama çok kısa mesafede işe yaradığını söylüyor. Amie’nin mobil uygulama olmadan arabayı açabilmek için, bileğini araba kapısındaki RFID okuycunun dibine (25 mm mesafeye) sokması gerekiyor.

Genç yenilikçi bunu şu şekilde başarmış: Tesla Model 3 anahtar kartının içinde mini bir RFID çipi bulunuyor. Amie çipten veri çekip bunu farklı biçimlerde kullanmayı düşünmüş. Ama sonunda çipin kendisini direk değerlendirmeyi tercih etmiş. Fiziksel kartı aseton ile eritmiş ve içinden RFID çipini söküp almış. Ardından bu çipi özel bir biyopolimer kapsüle yerleştirmiş. Bu kapsül sayesinde vücudu çipi zararlı bir nesne olarak görüp reddetmiyor. Son olarak da bir biyohack uzmanına gidip, kapsülü bileğinin içine ufak bir operasyonla monte ettirmiş. Kapsül yaklaşık olarak bir Lego minifigür uzunluğunda olduğu için ilk aşamada bileğinde biraz şişkinlik oluşmuş ama Amie bunun zamanla azalacağını umut ediyor.

Sonuçta Amie akıllı telefonunu evde unutsa bile, artık arabasına girememesi gibi  bir şey söz konusu değil. Çünkü anahtarı fiziksel olarak bedeninin içinde durmakta. Benzer bir uygulamayı daha önce İsveç’de görmüştük. Bir firmanın çalışanları şirketlerindeki elektronik kapıları açıp kapatmak için devamlı kart kullanmak yerine, kartlardaki NFC çiplerini kollarına taktırarak yenilikçi bir trende yol açmışlardı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.