btbilgi

İnsan vücudundaki hücreler ne kadar stres altında kalırsa o kadar hızlı yaşlanıyorlar. Aynı şey elektrikli araçların bataryaları için de geçerli. Bataryalar ne kadar eskirse performansları ve kapasiteleri o kadar düşüyor. Bu da elektrikli araçların sürüş menzilini kısaltan en önemli faktörlerden biri. Bu konuda çalışan Bosch firması, bataryaların daha uzun süre dayanmasını sağlamak için araçların batarya yönetim sistemlerini bulut servisleri ile optimize etmeyi hedeflemiş.

Uzmanlara göre, bugünün lityum-iyon bataryalarının ortalama kullanım süresi 8 ila 10 yıl veya 500 ve 1.000 şarj döngüsü arasında değişiyor. Batarya üreticileri genellikle 100 bin ile 160 bin kilometre arasında bir performans garanti etmekteler. Ancak hızlı batarya şarjı, yüksek şarj döngüsü sayısı, aşırı sportif sürüş tarzı ve aşırı yüksek/düşük ortam sıcaklıkları bataryalar açısından stres kaynakları oluşturuyor. Bu da bataryaların daha hızlı yaşlanmalarına neden olmakta.

Bosch geliştirdiği yeni projede elektrikli araç bataryalarını buluta bağlayacak. Veriye dayalı servisler, bataryaların performansını önemli ölçüde artırabilecek ve kullanım ömrünü uzatabilecek. Buluttaki akıllı yazılım işlevleri bataryanın durumunu sürekli olarak analiz ediyor ve hücre yaşlanmasını önlemek veya yavaşlatmak için uygun tedbirleri alıyor. Bu tedbirler, bir elektrikli aracın en pahalı bileşeni olan bataryadaki aşınmayı ve yıpranmayı yüzde 20’ye kadar azaltabiliyor denilmekte.

Araçtan ve çevresinden gerçek zamanlı olarak alınan veriler bunda önemli bir role sahip. Bulut servisleri, her bir yeniden şarj işlemini optimize etmek ve sürücülere gösterge paneli aracılığıyla batarya gücünü nasıl koruyacaklarına dair özel sürüş ipuçları sunmak için bu verileri kullanıyor. Verilerin analizi sonucunda bir batarya arızası veya hatası tespit edilir edilmez, sürücüye veya filo operatörüne bilgi verilebilecek. Böylece bir bataryanın geri dönülemez şekilde hasar görmesinden veya çalışmasının tamamen durmasından önce tamir edilebilme ihtimali artırılacak.

Bataryalara bağlı bulut servisleri yeniden şarj etme sürecini de optimize edebilecek. Elektromobilite için bir kitle pazar oluşturma yolundaki en büyük engellerden biri yeniden şarj etme süreci. Bu süreç batarya hücrelerinin kalıcı olarak performans ve kapasite kaybına uğraması tehlikesini getirmekte. Buluttaki akıllı yazılımlar, evde veya başka bir yerde yapılıyor olmasına bakılmaksızın her bir yeniden şarj süreci için özel bir şarj eğrisi hesaplayabiliyor. Bu, hücrelerin korunmasına yardımcı olarak bataryanın optimum seviyede şarj edildiği anlamına geliyor. Şarj zamanlayıcılara sahip mevcut mobil uygulamalar sürücülerin elektriğe olan talebin düşük olduğu saatlerde yeniden şarj işlemini yapmasını sağlarken, Bosch çözümü bunun çok daha ötesine geçiyor ve şirketin yeni batarya servislerinin bir parçası olarak özel geliştirilmiş bir yeniden şarj etme süreci sunuyor. Hem hızlı hem yavaş şarjı optimize ediyorlar ve yeniden şarj etme işlemi sırasında elektrik ve voltaj seviyelerini kontrol ediyorlar, bunun neticesinde batarya ömrünü uzatıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.