btbilgi

Nesnelerin interneti (IoT) çözümleri ile geliştirilen cihazları artık her yerde görmeye başladık. Tamamı bir şekilde ağ bağlantısına sahip bu cihazlar, belirli görevler için tasarlanmış mini birer bilgisayar/sensör kombinasyonu gibi düşünülebilir. Hem bilgisayar benzeri özelliklere, hem de ağ veya internet bağlantısına sahip oldukları için de, aynı bir dizüstü bilgisayar veya cep telefonu gibi saldırıya uğrayabiliyorlar. IoT cihazları aynı zamanda bolca güvenlik açığına da sahip olabilmeleri ile kötü bir ün de kazanmaya başladılar.

Güvenlik firması Bitdefender bu cihazlarda keşfedilen güvenlik açıklarının, hackerlerin sistemleri tehlikeye atmalarına olanak sağladığını hatırlatmakta. IoT cihazlarını daha güvenli hale getirmek için de aşağıdaki tavsiyeler verilmiş:

Şifre değiştirme

IoT cihazlarının çoğu aynı yapılandırma ile üretildiği için, ilk kez çalıştırıldıklarında güvenlik önlemleri yeterli olmuyor. Cihaz üreticisinin gerekli güncellemeleri yapmaması, varsayılan şifrelemelerin ileri korumaya sahip olmaması da kullanıcıları risk altında bırakabiliyor. Bu yüzden cihazı alır almaz varsayılan yönetici/kullanıcı şifrelerinin değiştirilmesi gerekli.

Yazılım güncellemeleri

Gelecekte cihazlarının yazılım güncellemelerine ihtiyaç duyacağının farkında olan bir üreticiden cihaz seçmek kullanıcının korunması için iyi bir başlangıç. Güncellemeleri aramanıza ya da manuel olarak kurmanıza gerek kalmadan otomatik olarak güvenlik düzeltmeleri almanızı sağlayan bir üreticiden IoT cihazı almak önemli denilmekte.

Güvenli yerden güncelleme

Tüm güncellemeleri cihaz satıcısından yüklemek, kötü niyetli kişileri cihazdan uzak tutmak için etkili bir yöntem. Hackerler çoğunlukla kullanıcıların en son sistem yazılımı sürümlerinin yüklenmesini geciktirmelerine güvenerek, güncellenmemiş cihazları hedef alıyor.

Elle güncelleme

IoT cihazınız için otomatik güncellemeler mevcut değilse elle güncellenmesi gerektiği hatırlatılmakta. İşletim sisteminin güncel olduğundan emin olmak için, kullanıcıların bu durumu bir alışkanlık haline getirmesinde fayda olduğu aktarılmakta.

İki faktörlü kimlik doğrulama

IoT cihazının hesabına giriş yapmak için iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanılması, izinsiz erişime karşı ekstra koruma sağlamakta. Normal giriş şifrelemesinin ötesinde olan bu doğrulama sistemi, kullanıcının telefonuna veya yalnızca kendisinin erişebildiği e-posta adresi gibi bir hizmete geçici olarak geçerli olan ilave bir doğrulama kodu eklemekte. Bu koda erişemeyen siber saldırganlar, cihazı ele geçirme şansını da kaybediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.