btbilgi

Güneş enerjisinin üretim ve kullanım alanları arttıkça, ilginç projelere şahit oluyoruz. Bunların arasında en orijinal olanı 2016 yılında Fransa’da inşa edilen dünyanın ilk güneş yolu projesiydi. Bu denemede Tourouvre-au-Perche’de bir karayoluna güneş panelleri inşa edilmişti. Bir kilometre uzunluğundaki güneş yolu büyük ümitlerle devreye alınmıştı. Ne yazık ki yeni gelen haberlere göre, bu deneme üç yıl sonra tam bir başarısızlık hikayesine dönüşmüş durumda.

Business Insider’ın verdiği bilgiye göre, dünyanın ilk güneş yolu üzerindeki 2 bin 800 metrekareyi kapsayan fotovoltaik paneller tanınmayacak hale gelmiş. Panellerin yoldan soyulmaya ve parçalanmaya başladığı bildiriliyor. Bir diğer sorun ise yolun çevresindeki ağaçların kuruyan yapraklarından kaynaklanmış. Yola düşen ve çürüyen yapraklar yakında yaşayanlar için önemli miktarda gürültü oluşturuyormuş. Bu sebeple yolun bu kısmından geçiş için maksimum hız saatte 70 kilometreye düşürülmek zorunda kalınmış.

Proje enerji üretimi açısından da başarısız olmuş. Güneş yolu üzerindeki panellerin günde 790 kilowatt/saat kadar elektrik üretmesi planlanmıştı. Ne yazık ki bu rakama asla çıkılamamış ve yol hesaplanan üretimin ancak yarısını gerçekleştirebilmiş. Bunun sebeplerinden biri olarak, yola döşenen güneş panellerinin kalitesindeki düşüklük gösterilmekte. Daily Caller sitesindeki habere bakılırsa, yola yerleştirilen güneş panellerinin yüzde 75’i daha kurulum başlamadan önce bile hasarlıymış. Araçların üzerlerinden geçmesi de bu hasarı artırmış ve elektrik üretimini aksatmış.

Projenin tamamına Fransız devleti tarafından yatırılan 500 bin dolarlık hibe tamamen boşa gitmiş durumda. Bu kadar paraya rağmen, çeşitli sektör uzmanları projenin işe yaramayacağını önceden belirtmişler. Yere yatay şekilde yerleştirilmiş panellerin güneş ışığını gün içinde kısa bir süre verimli biçimde alabileceği zamanında aktarılmış. Ayrıca üzerinden devamlı geçen arabaların, panellerin toplayacağı güneş ışığını azaltacağı ve panellerin uzun süreli kullanımda fazlaca aşınacağı da uzmanlar tarafından belirtilen noktalardan.

Fakat sadece bu ilk güneş yolu konsepti başarısız olmuş durumda. Dünya çapında ise hala bu fikri verimli şekilde gerçekleştirmeye uğraşanlar bulunuyor. Mesela Hollanda’da bir bisiklet yoluna 2017’de döşenen güneş panellerinden verim alındığı bilgisi verilmekte. Amsterdam’ın Schiphol havaalanının yakınında bir başka güneş yolu da test ediliyor. Çin ise kendi 2 kilometrelik güneş yolunu 2017’de inşa etti ve denemelerine devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.