btbilgi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan yüksek teknoloji odaklı inovasyon laboratuvarı ‘alt_lab’de ilginç bir proje hayata geçirilmiş. Bu projenin adı ‘alt_plant’ ve bitkilerin özelliklerine ve bakımlarına dair bilgileri Artırılmış Gerçeklik (AR) aracılığıyla kullanıcıya sunmaya yarayan bir uygulama.

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi, gerçek hayattaki objelerin veya görsellerin üzerine etkileşimli dijital katmanlar ekleme tekniğine dayanmakta. Böylece kullanıcılara ekstra bilgi sağlamak mümkün olabiliyor. Alt_plant projesinde devreye sokulan AR teknolojisi ile, uygulama tablet bilgisayar ve akıllı telefonların kameralarına bağlanıyor. Uygulama içinden bakılan bitkilerin üzerinde ya da yanında fiziksel etiketler var. Uygulama bu etiketleri okuyor ve ekrandaki sanal katmanda bir menü açıyor. Açılan menü aracılığıyla bitkilerin ışık ve su ihtiyaçlarından, toprak değişim zamanlarına kadar birçok bilgiye erişilebiliyor.

Kullanıcı deneyimini (UX) üst düzeye çekmek için menüler her bir bitkiye özel animasyonlarla açılıyor. Bu menüler ile kullanıcılar o bitkinin yaşaması için olması gereken en iyi koşullarla ilgili bilgi edinebilmekte. Proje İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Fulya Pekserbes ve Dijital Oyun Tasarımı Bölümü öğrencisi Sezer Türkeli’nin öncülüğünde geliştirilmiş. alt_lab’in ilk projesi olan alt_plant için laboratuvarın tüm stajyerlerinin de desteği alnmış.

alt_plant projesi hakkında bilgi veren İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu şunları aktarmakta: “alt_plant sadece bir başlangıçtı. alt_lab fikir, proje, ürün dizgesine göre çalışan, kullanıcılarına fiziki mekan ve teknolojik altyapının yanı sıra karşılaşma imkanı, network ve görünürlük sağlayan bir oluşum. Bunun yanı sıra atölyeler, konferanslar, iş toplantıları, beyin fırtınaları, sosyal buluşmalar ve etkinliklere açık bir kamusal alan. AR tabanlı mini bir sergi uygulaması ve ‘Social Wall’ isimli çalışmalar yolda. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde birçok heyecan verici projeye şahit olacağız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.