btbilgi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin bilişim sektörü verilerini açıkladı. BTK raporuna göre e-imza sertifika sayısı 3 milyon 452 bin 307’ye yükselmiş durumda. Mobil imza sertifika sayısının ise 569 bin 760’a ulaştığı rapor edilmekte. Toplamda 4 milyon 22 bin 67 sertifika oluşturulmuş. 2018 yılının son çeyreğine oranla e-imza sertifika miktarında yüzde 5,8 artış, mobil imza sertifika miktarında ise yüzde 2,8 yükseliş gerçekleştiği belirtilmekte.

E-imza uygulaması dokümanların imzalanma süreçlerini bilgisayara ve mobil ortama taşımakta. İmza süreçlerini zamandan ve mekandan bağımsız hale getiren e-imza çeşitli işlemlerin internet ortamında kolayca tamamlanabilmesini sağlamakta. Bunların arasında e-Devlet üzerinden adres değişikliği bildirimi ve bilgi düzeltme işlemleri, EBYS sistemi ile e-imzalı şekilde e-diploma alınması, Ticaret Odalarından MERSİS üzerinden işyeri tescil, adres değişikliği ve unvan değişikliği işlemleri, UYAP üzerinden dava açma ve evrak gönderme gibi işlemler var. Bunun dışında e-imzalar bilirkişi başvuruları, uzlaştırmacı başvuruları, marka patent başvuruları, ihracat destek ödemesi başvuruları, yabancıların çalışma izinleri başvuruları gibi kamu projelerinde ve çeşitli resmi işlem başvurularında de kullanılabilmekte.

E-imza kurumlarda ise genel kurul, yönetim kurulu, bordro, fatura, sözleşme, şirket içi onay süreçleri, banka talimatları, ihale süreçleri, şirket kuruluş süreçlerinde ve mali işlemlerde; personel tarafında ise fatura, sözleşme, tebligat, bordro, onay, izin, performans değerlendirme, SGK ve vergi beyanname işlemlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca elektronik ve mobil imza; e-devlet, e-şirket, e-fatura, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), Ulusal Yargı Ağı Bilgi Sistemi (UYAP), Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP), resmi başvurularda kullanılıyor. Standart bir şirkette imza süreci ortalama 3,5 günde tamamlanabilirken, e-imza ile entegre uygulamalarla bu süre 1 saate düşüyor.

E-imza kaydı ve uygulamaları sunan E-Güven firması, 41 milyon 943 bin kullanıcısı olan e-Devlet uygulamasına ve e-imzanın kullanım alanlarını artıran regülasyonlara dikkat çekmekte. Bu şekilde kişilerin ve kurumların zamandan kazandıkları, ayrıca ıslak imzalı iş süreçlerini elektronik ortama taşıyarak, kağıt ve kargo maliyetlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf elde edilebildiği de aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.