btbilgi

Çinli telefon üreticisi Xiaomi akıllı telefonlardaki kamera yarışında büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. Firmanın alt markası Redmi için geliştirilen 64 megapiksellik kamerasının dışında, bir de 100 megapiksellik kameraya sahip yeni bir akıllı telefon duyuruldu. Yeni telefonun kullanılacağı kameranın Samsung ile iş ortaklığı sonucu geliştirildiği bilgisi veriliyor.

Yeni geliştirilen kamera 12 bin 032 x 9 bin 024 piksel çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekebilecek. Bu da aslında tam olarak 108 milyon piksel anlamına gelmekte. Xiaomi firması 64 megapiksellik akıllı kamera sensörü ile çekilen fotoğrafların 3,26 metre yüksekliğinde bir dijital baskı alabilmek için yeterli olduğunu söylüyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; otobüslerin üzerindeki reklam kaplamalarında kullanılan fotoğrafların ya 25 megapiksel veya 50 megapiksel çözünürlüğe sahip profesyonel bir DSLR fotoğraf makinesi ile çekilmiş olma ihtimali yüksek.

100 megapiksel bir kameraya sahip olunca neler yapabileceğinizi düşünmek mümkün. Ama telefonu atın alacak kişilerin bu devasa fotoğrafları günlük hayatta nerede ve nasıl kullanacağını söylemek zor. Fakat daha şimdiden uzmanlar bu kamera ile çekilecek fotoğrafların dezavantajlarını belirtiyorlar. Mesela 100 megapiksellik fotoğraflar çok büyük yer kaplayacak. Yani akıllı telefonun depolama alanı çok daha hızlı dolacak. Ayrıca bu çözünürlükte seri foto çekim cihazın arabelleğini çabucak dolduracak ve her fotoğrafın işlenmesi daha fazla işlem gücü gerektirecek. Ayrıca 100 megapiksellik bir fotoğrafı herhangi bir sosyal medya hesabına veya bir imaj paylaşım sitesine yüklemeye çalışmak da, hem mobil veri kapasitesinden aşırı tüketmesi hem de çok uzun sürmesi açılarından pek pratik olmayacaktır.

Samsung da bu kameranın geliştirilmesine ortak olduğu için, yakın gelecekte her iki firma da akıllı telefon yelpazelerinde bu kameraya yer vermeyi düşünebilir denilmekte. Bakalım 100 megapiksellik kamerayı önce Xiaomi mi yoksa Samsung mu piyasaya sürecek?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.