btbilgi

Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi (MÜKKAM), karaciğer kanserinin erken teşhis ve tedavisinde yapay zeka kullanarak geliştirdiği yazılımla tarihe geçmeye hazırlanıyor. İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan çalışmalar sona erdiğinde, dünyada ilk kez karaciğer kanserinin teşhisi, takibi ve tedavisi yapay zeka aracılığı ile gerçekleştirilecek. Çalışmaların ilk verilerinin, karaciğer kanseri tanı ve tedavisinde umut olacak olumlu sonuçlar verdiği aktarılmakta.

Dünyada ilk kez karaciğer kanseri tedavisinde uygulanacak yöntemle ilgili bilgi veren Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ranan Gülhan Aktaş, çeşitli üniversitelerden onkolog, biyolog, genetikçi, bilgisayar mühendisi, uzman ve öğrencilerin yer aldığı büyük bir ekibin projeye dahil edildiğini belirtmekte. 2014 yılında kurulan MÜKKAM’da beş yıldır karaciğer kanseri hücreleriyle ilgili çalışmalar yaptıklarını anlatan Prof. Aktaş, “Karaciğer kanseri erken tanı ve tedavisinde önemli olabilecek biyo belirteçleri araştırıyoruz. Sonuçları, tedavinin belirlenmesinde ve hastanın takibinde rehber olabilecek bir yazılıma dönüştürmek üzereyiz” sözleri ile bilgi veriyor.

Yapılan araştırmalarda 2030’lu yıllarda her üç kişiden birinin kanser hastası olacağı öngörülmekte. Aktaş ABD’de bazı hastalıklarda yapay zekanın kullanılmaya başlandığını, özelikle deri kanseri konusunda geliştirilen yazılımla yüzde 84 oranında doğru tanı konulabildiğini belirtmiş. Bunların arasında akciğer kanseriyle ilgili çalışmaların da olduğunu, ancak karaciğer kanseriyle ilgili çalışmaların sınırlı olduğunu da ifade etmiş. Ekibin bu sebeple üzerinde çalıştıkları projeye Türk Karaciğer Vakfı, Sağlık ve Sosyal Dayanışma Vakfı ile TÜBİTAK destek vermekte.

Araştırma ekibi kanserin oluşumunda önemi saptanmış 84 geni incelemekte. Bu süreçte kanserli hücrelerin davranış ve değişimi takip ediliyor. Salgılarındaki değişim, proteinleri, hücrelerin yağ salgılayıp salgılamadıkları incelenmekte. Süreçler boyunca çok yönlü sayısal veri elde ediliyor ve söz konusu veritabanından yola çıkarak değişimler arasındaki ilişkiler formüle ediliyor. Tüm sonuçların toplanıp analiz için kullanılacağı yazılımın, karaciğer kanseri teşhisinde henüz dünyada olmadığı bilgisi verilmekte.

Ekip bu proje sonucunda karaciğer kanserinde erken tanı sağlamayı da hedeflemiş. Çalışma boyunca istatistiksel olarak anlamlı verilere ulaşılmış ve şu anda doğrulama süreci devam etmekte. Çok farklı kanser türleri olduğunu, ancak tüm kanserlerin oluşumunda bazı ortak özellikler bulunduğuna dikkat çeken Aktaş, elde ettikleri verilerde ortak özelliklerdeki değişime ait verilerin de ortaya konduğunu, bu verilerin gelecekte farklı kanser türlerinin tanı ve tedavisine de yardımcı olacağını belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.