btbilgi

Akıllı televizyonlar daha iyi bir kullanıcı deneyimi için tasarlanmış yüksek çözünürlüklü ekranları, kameraları, mikrofonları ve yenilikçi arayüzleriyle birçok evde çoktan yerlerini aldılar. 2018 yılı verilerine göre dünya çapında 114 milyondan fazla akıllı televizyon satılmış. Tüketiciler akıllı TV özelliği olmayan HDMI girişli TV setlerini ise harici medya cihazlarına bağlayarak, onlara akıllı TV özellikleri kazandırabiliyorlar.

Android TV halen akıllı televizyonlar için en popüler işletim sistemi durumunda. Bu işletim sisteminde hem orjinal Android uygulamalarını, hem de üretici tarafından değiştirilmiş uygulamalar kullanılabilmekte. Fakat aynı akıllı telefonlarda olduğu gibi, burada da Android işletim sistemini hedefleyen birçok zararlı yazılım var. Bu zararlı yazılımlar Android telefon veya tabletlerle aynı temel mimariyi paylaşan Android TV’lere de zarar verebiliyorlar. Açık kaynak kodlu olması ve büyük popülaritesi, Android platformunu ve kullanıcılarını çekici bir hedef haline getiriyor.

Güvenlik firması Eset’in araştırmacıları, kurbanların cihazlarına erişebilmek için ücret talep eden fidye yazılımlarından etkilenen akıllı TV vakaları yaşandığına dikkat çekmekteler. Ayrıca Android tabanlı akıllı TV’ler de dahil olmak üzere, binlerce Android işletim sistemli cihazının işlemci gücü kriptopara madenciliği için de kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilmekte.

Araştırmacılar Android bazlı akıllı televizyon cihazlarının saldırıya açılmasına meydan veren hataları şöyle sıralıyorlar: Bağlantı noktalarını açık tutmak, güvensiz protokoller kullanmak, hata ayıklama mekanizmalarını etkinleştirmek, zayıf veya varsayılan parolalara güvenmek (daha beteri parola koymamak) ve hiç gerekli olmayan hizmetleri kullanmak.

Akıllı televizyonlar başta olmak üzere, IoT cihazlarını güvende tutmak için şu öneriler yapılmakta:

  • Router/modem kimlik bilgilerinizi koruyun, yönetici hesap bilgilerini değştirin
  • Ağlarınızı ve cihazlarınızı listeleyin, hepsine özel izinler oluşturun
  • Akıllı TV’nizi yapılandırın, üzerinde kamera varsa kapatılıp kapatılamadığına bakın
  • Televizyonunuza üreticinin yayınladığı en son güncellemeleri yükleyin
  • TV’nize uygulama indirirken dikkatliolun, güvenilir kaynaktan uygulama indirin
  • Akıllı televizyon üzerinden girdiğiniz streaming sitelerine dikkat edin
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.