btbilgi

Sosyal medyada son yıllarda beklediğimizden fazla kişisel veri ihlali yaşanıyor. Daha önce Facebook’ın başına gelenlerden ders almayan, çekinmeyen firmalar hala yasadışı operasyonlara devam etmekteler. Bunlardan birinin Facebook ve Instagram’ın güvenilir pazarlama iş ortaklarından biri olan Hyp3r olduğu ortaya çıkartılmış.

Business Insider’ın haberine göre Hyp3r firması sosyal medya platformlarının güvenlik politikalarına karşı hareket etmiş. Firmanın gizlice milyonlarca kullanıcı hakkında, hesaplardan çeşitli bilgiler ve lokasyon verisi kazıyarak depoladığı raporlanmakta. Bu kadar büyük bir operasyonun, başta Instagram olmak üzere sosyal platformların bilgisi veya onayı olmadan nasıl yapılabileceğine dair şüpheler bulunuyor.

Business Insider bu konuda Instagram’a ilgi verdikten sonra, Instagram’dan yapılan açıklamada Hyp3r’ün güvenlik politikalarını ihlal ettiği açıklanmış. Ayrıca şirketin Instagram platformundan silindiği ve hizmetlerin kullanımının engellendiği bilgisi de verilmiş. TechCrunch’a yapılan açıklamada şunlar aktarılıyor: “Hyp3r şirketinin faaliyetleri firmamızın bilgisi veya onayı dahilinde değildir. Güvenlik poltikalarımızı ihlal ettikleri için şirketi platformumuzdan kaldırdık. Ayrıca ürünlerimizde yaptığımız bir değişiklikle, başka şirketlerin de halka açık lokasyon sayfalarından benzer şekilde veri toplamalarını engellemiş durumdayız.”

TechCrunch sitesi Hyp3r’ın birkaç yıl önce reklamverenlere, müşterilerin lokasyonuna erişerek özelleştirilmiş reklam verme hizmeti sunarak işe başladığını aktarıyor. Mesela bir maça veya konsere giden müşteriler hedeflenerek özel reklamlar yollanabiliyor. Şirketin bu hizmeti yıllar boyunca Instagram’ın resmi API’si üzerinden elde edilen lokasyon verileri ile gerçekleştirdiği bilgisi verilmekte. Bu da Facebook ve Cambridge Analytica arasında gerçekleşen kişisel veri toplama skandalında yapılan faaliyetlere çok benzemekte.

Hyp3r’ın kullanıcılarla ilgili sadece lokasyon değil, Instagram fotoğraflarındaki nesneleri ve kullanıcıların ziyaret ettiği yerleri de kayıt altında tutuyormuş. Bu türden bilgilerin başka demografik verilerle birleştirilip, milyonlarca kullanıcı hakkında ayrıntılı profiller oluşturulduğu iddia edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...