btbilgi

Huawei firması bugün Çin’de ‘Huawei Geliştirici Konferansı 2019’u gerçekleştirdi. Konferansın en dikkat çekici etkinliği ise yeni işletim sistemi olan HarmonyOS’in (eski kod adı ile HongMeng OS) tanıtılması oldu. Tüm cihazlarla ve senaryolarla uyumlu bir kullanıcı deneyimi sunmak için tasarlanan HarmonyOS, ilk sürümü ile bu yıl piyasaya sürülmeye başlanacak bazı akıllı ekran ürünlerinde kullanlacak. Önümüzdeki üç yıl boyunca ise çeşitli giyilebilir ürünler, Huawei Vision cihazları ve akıllı otomobiller de dahil olmak üzere daha geniş yelpazesinde kademeli olarak sunulacak.

Firma HarmonyOS’un başarısını uygulamaların ve geliştiricilerin dinamik ekosistemine bağlı görüyor. İşletim sistemi dünya çapında açık kaynaklı bir platform olarak piyasaya sürülecek. Fakat ekosistem ve geliştirici desteği için öncelikle Çin merkez alınacak. Huawei geliştiricilerle iş birliğini desteklemek için açık kaynak temelli bir topluluk kurmakla işe başlamayı planlamış. Çin pazarında HarmonyOS’un temelleri atıldıktan sonra, küresel ekosistemde işletim sistemi genişletilecek. İşletim sistemi ilerleyen zamanlarda ağ bağlantısı, kamera ve yapay zeka alanlardaki ürünlerde de kendini gösterecek. Akıllı telefon ve tabletlerde değerlendirilmesi ise, tamamen Huawei’nin Android mobil işletim sistemini kullanıp kullanamayacağına bağlı.

Yeni işletim sistemi için benzerlerinden farklı dört özellik ön plana çıkartılmış:

Mikro Çekirdek Mimarisi

İşletim sisteminde yeni bir mikro çekirdek tasarımını devreye sokulmuş. Bu mikro çekirdek sayesinde çekirdek işlevlerini basitleştirmek, çekirdek dışındaki kullanıcı modunda mümkün olduğunca çok sayıda sistem hizmeti uygulamak ve karşılıklı güvenlik koruması eklemek mümkün olabilmiş. Bu mimari Güvenilen Yürütme Ortamında (TEE) sıfırdan güvenliği yeniden şekillendirmek için resmi doğrulama yöntemlerini kullanıyor.

Dağıtılmış Uygulamalarda Kolaylık

HarmonyOS dağıtılmış mimariyi ve dağıtılmış sanal veri yolu teknolojisini benimsiyor. Sistem ortak iletişim platformu, dağıtılmış veri yönetimi, dağıtılmış görev zamanlaması ve sanal çevre birimlerine sahip. Uygulama geliştiricileri, HarmonyOS ile dağıtılmış uygulamalar için temel teknolojiyle uğraşmak zorunda kalmayacak ve bireysel servislere odaklanabilecek. HarmonyOS’de oluşturulan uygulamalar, tüm senaryolarda ve farklı cihazlarda kesintisiz çalışabilecek.

Yüksek Performanslı IPC

Yeni işletim sisteminin, ‘Deterministic Latency Engine’ (DLE) ve yüksek performanslı ‘Inter Process Communication’ (IPC) ile düşük performans sorunlarına çözüm sunması planlanmış. DLE görev yürütme önceliklerini ve zaman sınırlarını belirliyor. Kaynaklar yüksek öncelikli görevlere yönelerek, uygulamaların yanıt gecikme süresini yüzde 25 civarında azaltabilecek. Mikro çekirdek mimarisinin, IPC performansını mevcut sistemlerden beş kat daha verimli hale getirdiği idda ediliyor.

Çok Cihazlı geliştirme Ortamı

Harmony OS çok cihazlı bir IDE (Integrated Development Environment), birleşik bir derleme ve dağıtılmış bir mimari kit ile desteklenmekte. Sistem farklı ekran düzeni kontrollerine ve etkileşimlerine otomatik olarak adapte olabiliyor. Bunun dışında sürükle bırak kontrolü ve önizleme odaklı görsel programlama desteği ile gelecek. Geliştiriciler bu sayede birden fazla cihazda çalışan uygulamaları daha verimli bir şekilde hazırlayacaklar. Uygulamalarını bir kez kodlayacak ve farklı cihazlara dağıtabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.