btbilgi

Teknoloji devlerinden Huawei, akıllı teknoloji çözümlerinin her sektöre nasıl nüfuz ettiğini gösteren bir araştırma yapmış. Toplanan endüstriyel veriler ve günlük kullanım örneklerinden yola çıkarak hazırlanan Küresel Endüstri Vizyonu Raporu (Global Industry Vision – GIV), Huawei’nin 2025 yılına kadar yükselmesini öngördüğü 10 büyük trendi içermekte.

Ev Robotları

Algısal yapay zeka ve ağ teknolojileri ile çeşitli ev ve kişisel senaryolarında robotik teknolojilerinin kullanım oranını yükseltiyor. Huawei raporda 2025 yılına geldiğimizde ev robotu kullanım oranının yüzde 14’e ulaşacağını öngörmüş.

Gelişmiş Görüş

5G, VR/AR, makine öğrenmesi ve benzeri teknolojilerin gelişmesi iş dünyası ve kültürlerimiz için yeni manzaralar açarak, mesafelerin kalkmasını ve tarihin ötesini görmemizi sağlayacak. GIV raporu sanal ve artırılmış gerçeklik kullanan şirketlerin oranının yüzde 10’a yükseleceğini tahmin ediyor.

Akıllı Asistanlar

Veri odaklı ve sensör donanımlı cihazlar ihtiyaçlarımızı öngörmeye başladığında, bilgi bizi bulacak. Gelecekteki aramalar buton gerektirmeyecek, kişisel sosyal ağlar zahmetsizce oluşturulacak. Raporda akıllı cihaz sahiplerinin yüzde 90’ının akıllı kişisel asistanlar kullanacağı tahmin eilmekte.

Akıllı Şehirler

Akıllı ulaşım sistemleri insanları, araçları ve altyapıyı birbirine bağlayacak. Bu sayede sıfır tıkanıklık, hızlı acil durum müdahalesi ve hayatı daha kolay hale getirecek diğer işlevler oluşacak. Rapora göre 20205 yılında araçların yüzde 15’i Nesnelerin İnterneti teknolojileri ile bağlantılı olacak.

Endüstride Otomasyon

Günümüzde birçok endüstriyi dönüştürmeye devam eden akıllı otomasyon, yakın gelecekte daha tehlikeli, yüksek tekrarlı ve hassasiyetli görevleri üstlenecek. GIV raporu her 10 bin çalışan için sektörde 103 robot olacağını öngörmekte.

Yapay Zeka

Bulut teknolojisi ve yapay zeka, bilimsel deney ve inovasyon maliyetini azaltacak ve herkes için uygun bir potansiyel yaratacak. Huawei raporda büyük şirketlerin yüzde 97’sinin AI kullanacağını tahmin etmiş.

Kesintisiz İletişim

Yapay zeka ve büyük veri analizi, şirketler ve müşteriler arasında kesintisiz iletişim kurarak dil engellerini ortadan kaldırıyor. Firma 2025’de işletmelerin ürettikleri verinin yüzde 86’sını tamamen kullanacaklarını belirtmekte.

Bulut Bilişim

Küresel şirketler, birleşik erişim platformlarında dijital teknoloji ve akıllı uygulamaları benimsiyorlar. Bu ise daha fazla iş birliği, kaynak paylaşımı, daha güçlü küresel ekosistemler ve daha yüksek verimlilik anlamına geliyor. GIV raporu her şirketin her yerde bulut teknolojisi kullanacağını ve iş uygulamalarının yüzde 85’inin bulut tabanlı olacağını öngörmüş.

5G Ağları

5G teknolojileri daha önceki kablosuz internet seçeneklerinden çok daha hızlı indirme gücüne sahip. Rapora göre dünya nüfusunun yüzde 58’i 2025 yılında 5G’ye erişebilecek.

Dijital Veri

Dijital teknolojideki gelişmeler, paylaşılan veri standartları ve veri kullanımı ilkeleri ile dengelenecek. Huawei 2025’de yıllık küresel veri hacminin 180 ZB’ye (1 ZB = 1 trilyon GB) ulaşacağı tahminini aktarmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.