btbilgi

‘Dijital Bölünme’ (Digital Divide) kavramı en gelişmiş ülkelerin bile karşı karşıya olduğu bir kavram. Bu kavram bir ülkede internet ve bilgisayarlara, yani modern bilişim/iletişim teknolojilerine erişimi olan bireyler ve olmayanlar arasındaki uçurumu anlatmak için kullanılmakta. Dijital bölünme ABD gibi bir ülkede bile geçerli ve hükümet bunu çözmek için yeterli yatırım yapmaması ile eleştiriliyor. Yine de uğraşanlar var; ABD’nin en büyük en büyük kablo internet hizmeti sağlayıcısı olan Comcast, 2012 yılında düşük maliyetli internet erişim programı olan ‘Internet Essentials’ı başlattı.

ABD nüfus sayımı (U.S. Census) bilgilerine göre, yoksulluk oranının en yüksek olduğu şehirlerde yaşayan evlerin genişbant internet erişimine sahip olma oranı, zengin kentlerdeki evlerdeki orandan 10 kat daha az. Bir ailenin finansal ve toplumsal konumu internet erişiminin varlığı ve kalitesi noktasında büyük rol oynuyor denilmekte. Mesela Silikon Vadisi ve Washington D.C. çevresindeki şehirlerdeki evlerde yüzde 90 oranlarında genişbant internet servisi bulunuyor. Ülkenin en fakir şehirlerinde ise evlerin en fazla yüzde 40’ında genişbant internet erişimi var.

Comcast düşük gelirli Amerikalılara ucuz internet veriyorComcast sosyal sorumluluk programı ile bunu değiştirmek istiyor. Internet Essentials isimli internet paketinde, müşteriler ayda 9.95 dolar karşılığında 15 Mbps hız alabiliyorlar. Bu seviyede internet paketlerinin genelde 40 dolar civarına satıldığı bilgisi Digital Trends tarafından verilmiş. Programa dahil olan müşteriler kurulum ücreti ödemiyorlar. Ayrıca abonelik için sözleşme veya kredi durumu kontrolü de yapılmıyor. Comcast müşterilerden iki şey istiyor: Başvuru sahiplerinin firmaya son bir yılda borcu olmaması ve son altı ay içinde Comcast’den hizmet alınmamış olması.

Internet Essentials paketi için başvuran müşterilerin maddi durumlarını bir federal onay sistemi aracılığı ile belgelemeleri gerekmekte. 2019 yılı Ağustos ayı başına kadar onay alınabilecek programların sayısı çok sınırlıymış. Comcast yeni açıklamasında Medicaid, SNAP, TANF ve benzer birçok federal servis aracılığı ile maddi durum belgesi alınabileceğini belirtmiş durumda. Yani aileler düşük gelirli olduklarını bunların biri aracılığı ile kanıtladıkları anda Internet Essentials paketini ucuza almaya hak kazanabiliyorlar. Dolayısı ile yeni duyurulan gelişme sayesinde ABD’nin her yerinden aileler bu programı kullanabilecekler.

Comcast ayrıca maddi durumu yeni bir bilgisayar almaya yeterli olmayan düşük gelirli müşterilere ucuz bilgisayar da sağlıyor. Firma şimdiye kadar 100 bin kadar ihtiyaç sahibine; Windows 10, Microsoft Office ve Norton Security Suite kurulu yenilenmiş ikinci el bilgisayar (dizüstü veya masaüstü temin etmiş. Bu programın da aile başına 150 dolara ve genişletilerek devam ettirileceği açıklanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.