btbilgi

2018’in Mart ayında duyurulan Roboat projesi, kanalları ile ünlü Amsterdam şehri için ideal bir robot tekne tasarımı üzerine kuruluydu. Bu otonom tekneler kanalların daha verimli kullanımını sağlamak için tasarlanmışlardı. Projenin amaçlarından biri de bu tekneler sayesinde alternatif toplu taşıma fikirleri üretmekti. İşte şimdi proje bu anlamda meyvelerini vermeye başladı ve ortaya ‘roundAround’ çıktı.

Roboat projesinde beraber çalışan MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve Amsterdam Gelişmiş Şehir Çözümleri Enstitüsü (Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions – AMS) işbirliğine devam ediyorlar. Araştırmacılar otonom Roboat teknelerinden yapılma dinamik bir köprü konsepti geliştirmişler. roundAround olarak adlandırılan proje, yüzlerce insanı su üzerinde iki nota arasında taşımayı hedefliyor. Belirlenen iki nokta da Amsterdam şehir merkezi ile Marineterrein olmuş.

Amsterdam’a robot teknelerden köprü: roundAroundBu ikisini ayıran kanal yüzünden normalde bir noktadan diğerine geçmek 10 dakika kadar sürüyor. Halbuki roundAround projesi sayesinde karşıya geçiş süresi 2 dakikaya indirilecek. Kanalın iki yakası arasında kurulacak Roboat sistemi, iki tarafı devamlı sefer yapacak teknelerle birbirine bağlayacak. Her iki yakada yolcuları alıp bırakacakları birer rıhtım var ve tekneler bu ikisi arasında gidip gelecekler. Rıhtımlarda elektrikli teknelerin otomatik şarj olması için endüksiyon bazlı, rayla yönlendirilen bir şarj altyapısı kurulacak.

Amsterdam’a robot teknelerden köprü: roundAroundRoboa teknelerinin idaresi yapay zekanın elinde. Sistem kameralar ve LIDAR tarayıcılar ile donatılmış. Bu sayede tekneler bir kez rota verildiği zaman kendi kendilerine durmadan çalışacaklar. roundAround’a dahil tüm tekneler kanalın şartlarını gerçek zamanlı olarak takip edecek ve akıntıların oluşturabileceği sarsıntılara karşı dengeleme yapacaklar. Yapay zeka zamanla kanalı ve yolcuların davranışlarını öğrenerek kendini geliştirecek.

Burdan toplanacak verilerin Roboat projesinin başka yerlerde de uygulanması için analiz edilmesi söz konusu. Bu özel teknelerin yakın gelecekte evsel çöplerin kanal istasyonları aracılığı ile toplanması ve inşaat malzemelerinin kanal üzerinden teslimatı gibi yenilikçi senaryolarda kullanılması planlanmakta. Nihai kullanım alanı ise Amsterdam’ın yoğun şehir merkezindeki trafiği azaltmak için toplu taşımanın bir kısmını kanallara doğru taşıyabilmek olacak. Amsterdam’daki denemeler sonucunda, Roboat sistemi kanallara sahip başka benzer şehirlerde de uygulanabilir, sabit ve tutarlı çözümler şekilde piyasaya sürülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.