btbilgi

Gece araba kullanırken tek bir ışık kaynağını mı daha kolay görürsünüz, yoksa parlak kıyafetli bir insanı mı? Yapılan algı araştırmalarına göre insan beyni hareket eden ve renkli nesneleri, duran veya aydınlatılmamış nesnelere göre daha çabuk algılayabiliyorlar. İşte konu tam burada bisikletçilere bağlanıyor. Diğer araçlar tarafından görülmek bir bisikletçi için çok önemli, özellikle de geceleri. Bunu sağlamak için çeşitli yenilikçi aksesuarlar tasarlanmakta. Bu türden yardımcı aksesuarlara Dual Beam de katılıyor.

Dual Beam ABD’nin Colorado eyaletinden iki bisikletçi olan Alex Mulvaney ve Kathy Vega’nın fikri. Bu aksesuar oldukça basit bir işleve sahip. Ufak bir fener büyüklüğündeki cihazı bisikletin gidonuna takıyorsunuz. Fenerin ön tarafında, yolu aydınlatmak için 500 lümenlik beyaz ışık yayan bir LED ışık var. Ama asıl önemli olan, arka tarafa bakan diğer bir RGB (üç renk) LED ışık bulunuyor olması. Bu ışık sürücünün gövdesine doğru parlıyor ve bisikletçiyi aydınlatmaya yarıyor.

Eğer bir bisikletçi gece sürüşleri sırasında kendiliğinden reflektörlü özel kıyafetler giyiyorsa, diğer araçların sürücüleri tarafından algılanması epey kolay. Dual Beam kullanıcıları ise bunun üzerine kendilerini devamlı çok renkli biçimde aydınlatan ekstra bir güvenlik önlemine sahip oluyorlar. Tasarımcıları bu cihaz sayesinde, sürücülerin geceleri bisikletçileri 10 kat daha kolay farkedebileceklerini iddia etmekte.

Dual Beam cihazı gidona kolayca sökülüp takılabilecek biçimde imal edilmiş, istendiğinde alınıp el feneri olarak kullanılabiliyor. Cihaz su geçirmez ve 2 bin 800 mAh kapasiteli bir lityum-iyon bataryaya sahip. USB ile şarj edilebilen bataryası, kullanıma bağlı şekilde 10 saat kadar kesintisiz işlev görebiliyor. Arkaya bakan LED bisikletçinin yüzüne değil de gövdesine gelecek yüksekliğe konumlandırıldığı için de bisikletçinin dikkatini dağıtmıyor.

Cihaz halen bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile seri üretime hazırlanıyor. Yaklaşık 90 dolar civarında bir bağış ile bir tane önsipariş edlebiliyor. İlk örneklerin piyasaya 2020 Mart ayında çıkması ve 110 dolar’dan satışa sürülmesi planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.