btbilgi

Avrupa çapında endüstriyel şirketlerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için başvurduğu kaynakların başında rüzgar santralleri gelmekte. Sektör araştırma kuruluşu Wind Europe’un raporuna bakılırsa, Avrupa’daki şirketler son 5 yıllık dönemde rüzgar santralleri ile yaklaşık 5 GW elektrik alım sözleşmesi (PPA) imzalamış. Danimarka’nın toplam rüzgar enerjisine neredeyse eşdeğer olan bu elektrik alım sözleşmesi, Avrupa ağır sanayisinin elektriğinin temiz kaynaklardan gelmeye başladığını göstermekte.

2014 yılında bilgi işlem merkezlerine güç sağlamak için ICT sektöründe başlayan enerji alım sözleşmeleri, günümüzde ağır sanayi şirketleri tarafından da imzalanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Ülke Enerji,  2018 yılında rüzgar santralleri ile 1,5 GW yeni PPA anlaşması yapıldığına dikkat çekmekte. İsveç ve Norveç’te büyük anlaşmaların imzalanması sonucunda, alüminyum üreticileri rüzgar santrallerinden enerji satın alan en aktif sektörlerden biri olarak konumlanmış. Ağır sanayi dışında ilaç ve otomotiv sektöründe de rüzgar santrallerinden enerji alımlarının başladığını açıklayan Wind Europe, Almanya ve Polonya’daki ilk PPA anlaşmalarının geçen yıl itibariyle gerçekleştiğini raporluyor.

Rüzgar santralleri ile yapılan enerji alım sözleşmeleri, sektörlere sabit fiyatlarla uzun vadeli enerji arzı sağlıyor. Sözleşmelerin çoğunun yaklaşık 15 yıllık olduğu gözlemlenmiş. İskandinav ülkeleri hala en fazla PPA’ya sahiplikle ön sırada. 2018’de Almanya, İspanya ve Polonya’nın ilk PPA’larını imzaladıklarını raporlayan Wind Europe, Fransa ve İtalya gibi ülkelerin de bu anlaşmalara sıcak baktığını belirtiyor. Farklı sektörlerde de enerji ihtiyaçlarının rüzgar santrallerinden karşılanmaya başlanması, birçok endüstrinin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yönünü rüzgar enerjisine döndüreceğine işaret ediyor. Özellikle AB genelindeki Temiz Enerji Paketi, rüzgar santrallerinden enerji alımlarını artırabilir denilmekte.

Ülke Enerji firması Türkiye’de şirketlerin enerji satın alımlarında destekleyici eylemlere sahip olması gerektiğini belirtmekte. Bu alanda atılacak adımlarla, ülkemizdeki çoğu sektörün enerji ihtiyacının sahip olduğumuz rüzgar santralleri ile karşılanabileceği fikri ön plana çıkartılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.