btbilgi

Geri dönüşüm süreçleri ve plastik atıklar artık dünya çapında üretim yapan hiçbir firmanın gözardı edemeyeceği bir yere geldi. Firmalar ardı ardına yakın gelecek için sürdürülebilirlik planları açıklıyorlar. Çevrenin korunması ve iklim değişikliği konularında çaba gösterenlerden biri de Google. Yeni yapılan bir açıklamada, firma 2022 yılına kadar ‘Made By Google’ etiketli ürünlerinin tamamında geri dönüştürülmüş malzemeler içerme sözü verdi.

Fast Company sitesinde yer alan habere göre, Google’ın kendi ürünleri arasında Pixel akıllı telefonlar, Pixelbook dizüstü bilgisayarlar, Google Home akıllı ev asistan cihazları, Nest gibi akıllı ev donanımları dışında akıllı telefon kılıfları ve şarj standları gibi aksesuarlar da bulunmakta. Firma Chromecast video aktarım cihazlarında geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya başladığını aktarmış. Geri dönüştürülmüş plastikler Google Home cihazlarında ve telefon kılıflarında da değerlendirilmeye başlanmış.

Apple da benzer bir yaklaşımla ürünlerinde geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanıyor. Şirket sırf bu iş için robot bile geliştirmiş. Bu robot iade edilmiş ve artık kullanılmayacak hurda Apple cihazlarını söküyor ve parçalarına ayırarak geri dönüşüme sokuyor. Samsung da 2019 başlarında ürün ambalajlarında sürdürülebilir malzemeler kullanacağına söz vermişti.

Tüm cihazlarda ve aksesuarlarda geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı tek başına iddialı bir hedef. Google buna ek olarak 2020’ye kadar tüm teslimatlarını karbon nötr hale getirme sözü de veriyor. Fast Company’nin haberinde söyleşisi yer alan Google’ın donanım sürdürülebilirliği müdürü Anna Meegan, havayolu ile yapılan gönderilerden büyük ölçüde deniz taşımacılığı bazlı kargo çözümlerine geçildiğini ve bu sayede yaratılan emisyonların yüzde 40 azaltabildiğini söylemiş. Fakat kargo yöntemleri ile teslimatların süresi uzadığı için, Google geliştirme ve üretim süreçlerini değişmekte olan lojistik süreçlere göre yeniden hesaplamakla uğraşıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.