btbilgi

Uzmanlar her fırsatta Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu bizlere hatırlatyor. Bu konuda yeterli bilinçlenme ve tedbir alınması, zamanı geldiğinde birçok hayatın kurtulmasını sağlayabilir. Ülkemizde deprem takip eden ve erken uyarı ile güçlendirme konusunda birçok proje gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yeni bir mobil uygulama geliştirmiş. Deprem Bilgi Sistemi isimli uygulama akıllı telefonlar için uygulama mağazalarında bekliyor.

Deprem Bilgi Sistemi uygulaması Android telefon ve tabletler ile iPhone ve iPad’lere yüklenebilmekte. Uygulamanın oluşturulmasının amacı ise, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek. Ayrıca kullanıcılar mobil uygulama içinden Türkiye’nin deprem tarihinin verilerine de ulaşma imkanı buluyorlar. Bir diğer güzel özellik ise kullanıcıların bulundukları konumda meydana gelmiş olan depremleri de harita üzerinde görüntülemesini sağlamak. Bu özellikte saptanmış tüm irili ufaklı depremler geriye doğru görülebiliyor.

Deprem Bilgi Sistemi uygulaması akıllı telefonlardaUygulama aynı zamanda bir deprem olduğunda, bunu deneyimleyen kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini soruyor. Bu özellik sayesinde uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kişiler, depremle ilgili deneyimlerini direk olarak Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne iletebiliyorlar. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda o depremin nerede nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti mümkün oluyor. Geri bildirim özelliği ile veri toplama işlemine kullanıcıları dahil ederek, bilimsel çalışmalara katkıda bulunacak olan bu uygulamanın büyük ilgi görmesi tahmin edilmekte.

Uygulama şu anda tüm Android ve IOS işletim sistemi kullanan cihazlarda kullanılabiliyor. Android işletim sistemine indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. iOS işletim sistemli mobil sistemli cihazlar için buraya tıklayarak gideceğiniz sayfadan indirebiliyorsunuz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.