btbilgi

Elektrikli araçlar giderek yaygınlaşırken, otomotiv firmaları da bu alanda elde etmeye başladıkları deneyimi farklı şekillerde değerlendirmeye çalışıyorlar. Bu alanlardan en yenilikçisi mikro mobilite olsa gerek. Büyük şehirlerde elektrikli scooter paylaşım hizmetleri artarken, çeştli markalar da bu pazarda lüks segmentte ürünler yer bulmaya çalışacaklar. Daha önce Skoda’nın ‘Klement’ isimli elektrikli bisiklet ve motorsiklet arası hibrit aracını görmüştük. Şimdi sırada Audi’nin kaykay ve elektrikli scooter karışımı olan e-Tron Scooter aracı var.

Audi e-Tron Scooter ilk bakışta tutma kolu olan bir kaykay görünümü veriyor. Kullanıcı her ne kadar bir elini gidonda tutsa da, araç aynı bir kaykay gibi kullanılmakta. Yani kullanıcı ağırlığını sağa sola ve ileri geri vererek aracı ayaklarıyla kontrol ediyor. Araç aynı kaykay gibi hareketli akslar üzerinde duran dört tekerleğe sahip olduğu için hem rahat idare ediliyor, hem de keskin dönüşler ve manevralar yapmaya fırsat tanıyor. Gerektiğinde de katlanıp kolayca çekilerek taşınabilmekte.

Audi elektrikli araçlarda hızını alamadı: e-Tron ScooterAraç sadece 12 kilogram ağırlığında ve saatte 20 kilometrelik maksimum hıza sahip. Menzili ise yaklaşık 20 kilometre olarak verilmiş.  E-Tron Scooter üzerinde gündüz sürüş için gerekli ışıkları, fren lambası ve gece sürüş için de bir far bulunduruyor. Kablosuz Bluetooth bağlantısı ile özel akıllı telefon uygulamasına bağlanabiliyor. Kullanıcılar uygulamadan kişisel tercihler yaparak sürüşlerini özelleştirebiliyor. Mobil uygulama aynı zamanda çalıntıya karşı aracı kilitleyerek koruma da sağlıyor.

Firmanın mikro mobilite projelerinden sorumlu müdürü Thorsten Schrader, yeni geliştirkleri araçla ilgili şunları aktarmakta: “Audi e-Tron Scooter ile şehir içinde devamlı hareket halinde olan, bunun yanında tarz ve işlevsellik arayan müşterilerimize hitap etmek istiyoruz. Bu yaklaşımda çoklu modda ulaşım ve sürdürülebilirlik ön plana çıkmakta. Araç istediğiniz zaman dümdüz gidiyor, ancak asfaltta manevra yaptığınızda gerçek bir akış duygusu hissetmeye başlıyorsunuz.”

Audi aracı 2020 yılının ikini yarısında satışa sunmayı planlıyor. Fiyatının ise yaklaşık 2 bin Euro civarında olması planlanmış. Firma tabi ki aracı, isim ortaklığı yaptığı e-Tron elektrikli otomobilleri ile birlikte pazarlamak da istiyor. Mesela e-Tron bir araba satın alan müşterilere e-Tron Scooter hediye vermek veya ucuz bir paket opsiyonu olarak sunmak gibi şeyler mümkün olabilir. Elektrikli scooter sahipleri, e-Tron araçlarının bagajlarındaki özel bir soket üzerinden aracı şarj edebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.