btbilgi

Yıldız sistemimizin merkezindeki Güneş, aynı zamanda Dünya üzerindeki yaşamın da kaynağı. Halen onunla ilgili her şeyi keşfetmiş değiliz ama yenilikçi bir proje sayesinde buna bir adım daha yaklaşmış olabiliriz. ABD’deki Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden fizikçiler, ‘Mini Güneş’ olarak adlandırdıkları bir plazma küresi inşa etmişler. Bu proje biliminsanlarına yıldızların nasıl çalıştığını yakından inceleyebilme fırsatı vermesi için planlamış.

Space.com’dan verilen bilgiye göre Mini Güneş özel tasarlanmış güçlü elektromanyetik alanlar içinde duran bir plazma topu. 2012 yılından beri geliştirilmekte olan proje, yıldızımızın hangi davranışları neden yaptığına dair bir içgörü yaratmak için kullanılacak. Gerçek Güneş zaman zaman plazma patlamaları ve fırtınalar oluşturmakta. Bunların olumsuz etkilerinden bazıları bilinmekte, fakat nasıl ve neden gerçekleştiklerine dair ayrıntılı bilgiye hala sahip değiliz. Mini Güneş incelenerek bunların sebebi ve etkileri daha iyi anlaşılabilir denilmekte.

Güneş’i daha iyi anlayabilmek için yapay ‘Mini Güneş’‘Nature Physics’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makale, bu araç ile ‘Güneş’in plazma hıçkırmaları’ da denilen patlamaların sebebinin araştırılmasını ele alıyor. Geliştirilen sistem 3 metre genişliğinde, alüminyumdan imal edilmiş bir vakum küresi. ‘Büyük Kızıl Top’ adı verilen sistemin merkezinde özel bir manyetik alan var. Bu alan Güneş’in manyetik alanını temsil etmesi için yerleştirilmiş. Sistemi çalıştırmak için küreye belli miktarlarda helyum pompalanıyor. Gaz iyonize olunca plazmaya dönüşüyor. Ardından bir elektrik akımı ve manyetik alan yönlendirmesi sayesinde plazma topu dönmeye başlıyor ve Güneş’e benzer bir yapı oluşuyor.

Araştırmacılar ilk denemelerinde Mini Güneş’in gerçek yıldıza ne kadar benzer tepkiler verdiğini görerek şaşırmışlar. Plazma topunun yüzeyinde oluşan mini patlamaların tutarlı ve düzenli olması gibi ilginç gözlemler gerçekleştirilmiş. Ayrıca proje sayesinde yer yer manyetik alanın zayıfladığı, plazmanın daha hızlı hareket ettiği ve dağılarak merkezden uzaklaştığı da saptanmış. Araştırmacılar bu sistemi gözlemleyerek, plazma fırtınalarının Güneş’den nasıl uzaklaştığına dair değerli bilgiler elde etmeyi hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.