btbilgi

Modern Japonya bir takım nüfus ve ekonomi sorunları ile boğuşuyor. Bunların içinde en çok endişe verici olanlarından biri giderek yaşlanan nüfus ve doğurganlık oranlarının her sene düşüyor olması. Bir diğer ise buna bağlı olarak iş gücünde zayıflama, özellikle de fiziksel iş gücü gelecekte ciddi biçimde sekteye uğrayabilir. Bu türden problemlerin çözümü için Japon hükümeti bazı teknoloji alanlarındaki projelere 1 milyar dolar değerinde yatırım yapmaya niyetli.

Nikkei Asian Review sitesinden gelen habere göre, Japon hükümeti 25 alanda proje kabul etmek için araştırmacılara, biliminsanlarına ve akademisyenlere bir çağrı yapmaya hazırlanıyor. Proje istenecek konular arasında yaşlanma karşıtı buluşlar, zayıflayan insan vücutları için destek sistemleri, endüstriyel atık çözümleri ve sayborg teknolojileri var. Tüm seçilen araştırma projelerinin 10 yıllık bir süre boyuca desteklenebilmesi için de hükümetin 100 milyar Yen’lik (yaklaşık 921 milyon dolar) bir bütçe ayırdığı iddia edilmekte.

World Population Review’ın raporuna bakılırsa Japonya’da 2015’deki nüfus artış oranı yüzde -0,07 şeklinde saptanmış. 2019 yılındaki nüfus artış oranı ise yüzde -0,27 olarak ölçülmüş. Dünya çapında en büyük 11’inci nüfusa sahip olan (2019’da 125 milyon 827 bin 576 kişi) Japonya bu anlamda ciddi bir krizle karşı karşıya. Birleşmiş Milletler’in projeksiyonlarına göre nüfusdaki bu negatif ilerleme kısa sürede düzelecek gibi değil, hatta kötüleşerek devam etmesi öngörülüyor. Araştırmalara göre ülkede her 34 saniyede bir doğum gerçekleşirken, her 23 saniyede bir bir ölüm yaşanmakta.

Japon hükümeti bu sebeple ülkenin gelecekte yaşaması muhtemel problemleri teknoloji aracılığı çözmek istiyor. Beklenen araştırma projelerinin çalışanların daha uzun süre iş gücüne dahil olmasını sağlayacak fikirler, doğaya daha az zarar verecek endüstiyel çözümler, insan bedeninin yerine geçecek ve ağır işlerde kullanılabilecek teknolojik ürünler, hasta veya yaşlı insanları yapay uyutma ile uzun süre canlı koruma için hibernasyon sistemleri önermesi beklenmekte. Bunun dışında tarım, ormancılık, inşaat ve balıkçılık gibi sektörlerde her türlü yenilikçi otomasyon projeleri de destek alabilecek.

2019’da başvuruları yapılacak projelerden seçilenlere fonlama 2020 yılında başlayacak. Seçilen projelerin başarılı şekilde uygulama sokulması için de 2025-2060 arası bir tarih planı sunmaları beklenecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.