btbilgi

Tablet bilgisayarlar son yıllarda epey gözden düşmüş durumda. Bunun bir sebebi akıllı telefonlardaki ortalama ekran büyüklüğünün üst sınırlara ulaşmış olması. 6 inç ve üzeri telefonlar sayesinde kullanıcılar çoğu zaman yanlarından ikinci bir mobil cihaz taşımaya gerek duymuyor. Diğer bir sebep ise dizüstü bilgisayarların en küçüklerinin 10 inç civarında ekranlara sahip olmaları, tabletlerden daha becerikli ve aynı oranda hafif olmaları. Tüm bunlar yüzünden azalan ilgiye rağmen, 2019’un ikinci çeyreğinde iki şirket tablet satışlarını artırmayı başardı: Apple ve Amazon.

Pazar araştırma firması IDC’nin raporuna bakılırsa, hem Apple hem de Amazon tablet satışlarında ciddi bir gelişme yaşamakta. Tam ters taraftan, bu iklinin tablet pazarındaki diğer tüm rakiplerinin satışlarında hala düşüş var. Apple zaten iPad ilk piyasaya çıktığından beri pazarın lideri durumunda. iPad serisi tablet bilgisayarlar dünya genelinde satılan tüm tabletlerin yüzde 38,1’ini oluşturuyor. 2018’in aynı dönemine oranla Apple pazar payını yüzde 4 oranla artırmış.

Her ne kadar Apple kaç iPad tablet sattığını söylemiyorsa da, tüm gelirinin içinden ne kadarını bu ürün gamından elde ettiğini söylüyor. Şirket iPad ürünlerinden 2019’un ikinci çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 8 artışla 5 milyar dolar kazanmış. IDC raporuna göre Apple bu dönemde 12,3 milyon tablet sevk etmiş. Bu de 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,1’lik bir artış anlamına gelmekte. Şirket son üç çeyrekten beri iPad dağıtımını giderek yükseltiyor.

Apple’ın pazar payının yükselmesindeki ana etken olarak da iPad Pro ürünleri gösterilmiş. IDC raporunda tabletleri “temel ürünler” (slate) ve “ayrılabilir” (detachable) olarak ayırıyor. Slate denilen ürünler Apple’ın standart iPad serisi. Bu ürün serisinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7,5 oranında düşüş saptanmış. Yeni iPad’lerdeki gelişmelerin 2018 modellerine göre etkileyici olmaması buna neden olarka verilmekte. Detachable kategorisindeki ürünler ise özellikle ek bir klavye ile çalışmak için tasarlanmış. Bunlar dizüstü bilgisayar görevi görüyor ve Microsoft’un dünyaca popüler Surface serisi ile kapışıyorlar.

Apple’dan sonra tablet satışlarını artıran ikinci firma ise Amazon. Firmanın Fire serisi tabletlerinin sevkiyatları yıllık yüzde 46 artış göstermiş. Rapora göre 2018 yılının ikinci çeyreğindeki 1,6 milyon adete göre, geçtiğimiz çeyrekte 2,4 milyon adet ölçülmüş. Bu artış Amazon’u küresel tablet pazarında dördüncü sıraya koymaya yetiyor.

Ve kaybedenler: Her ne kadar Samsung ikinci çeyrekte ikinci sırada olsa da, yıllık oranlarda yüzde 3.1 düşüşle ancek 4.9 milyon adede ulaşabilmiş. Huawei yıllık yüzde 6,5 düşüşle 3.3 milyon adetle üçüncü durumda. Lenovo ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 düşüşle 1.5 milyon adet sayesinde beşinci sırada.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.