btbilgi

Kriptoparalar ve kriptopara madenciliği dünya çapında büyük bir ilgi odağı. Bu akımı başlatan Bitcoin ise her daim haber konusu. En popüler kriptopara şimdi de yeni bir stok haberi ile gündeme geliyor. Çeşitli kaynakların verdiği bilgilere göre, dünya çapında kazılıp işleme sokulmuş Bitcoin miktarı, toplam belirlenmiş sınırlı stoğun yüzde 85’ine kadar geldi.

Bitcoin’in yaratıcı olduğu söylenen ve ‘Satoshi Nakamoto’ ismini kullanan gizemli kişi, bu kriptopara sistemini ilk oluşturduğunda stoğu sınırlı tutmuştu. Dünya üzerinde siber madencilik faaliyetleri ile keşfedilebilecek sadece 21 milyon adet Bitcoin birimi bulunmakta. Şimdi bunların 17 milyon 854 bin civarı bulunup sirkülasyona sokulmuş durumda. Bu da toplam bulunabilecek stoğun yaklaşık yüzde 85’i anlamına geliyor.

Küresel toplam Bitcoin stoğunun yüzde 85’i keşfedildiDünya çapında kriptopara madenciliği büyük dalgalar yaratmakta. Kriptoparaların ülkelerden ve finansal sistemlerden bağımsızlığı ilgi çekmesine rağmen; hem spekülatif faaliyetlerden etkilenmeleri, hem de aşırı dalgalanmaları yüzünden büyük karlara ve zararlara açık olmaları onları dengesiz hale getiriyor. Ayrıca kriptoparaları kazıyıp keşfetmek için canla başla uğraşan resmi madencilerin yanında, işin içinde bir de bu işi başkalarının kaynakları ile yaparak havadan para kazanmaya çalışan yasadışı kripto madenci siber suçlular da bulunmakta.

Bitcoin ise bunların hepsinin merkezinde ve şu andaki değeri 10 bin 788 dolar. Büyük çıkışlar ve inişler yaşayan dijital para biriminin bulunamamış stoğu son 3 milyon birime kadar inmiş durumda. Bazı diğer dijital paraların aksine, Bitcoin’in sınırlı stoğu bulunması enflasyonsal etkilerden uzak durabilmesi açısından faydalı görülüyor. Piyasaya sürülebilecek sınırlı miktarda kriptopara olması her birimi ekonomik açıdan daha değerli hale getirmekte. Bu konuda altın örneği veriliyor: Eğer dünya çapında sınırsız ve kolayca çıkartılabilecek bir altın madeni stoğu bulunsaydı, altının değeri ne olurdu sizce?

Fakat stoğun azalmasının Bitcoin madencileri açısından olumsuz bir yanı var. Kriptopara madencileri büyük miktarda enerji ve zaman harcayarak, devasa bilgisayar işlemleri ile keşfettikleri her bir Bitcoin bloğu için para kazanıyorlar. Şu anda keşfedilen her blok için 12,5 Bitcoin kazanılmakta. Stok azaldıkça kazanılan para da azalıyor. Küresel kullanıma sokulan her 210 bin birimde, blok başına kazanılan Bitcoin miktarı yarılanmakta. 2020’nin Mayıs ayında bir sonraki dönüm noktasına gelineceği hesaplanmış, o zaman madenciler keşfettikleri blok başına sadece 6,25 Bitcoin kazanabilecekler. Tüm stoğun kazınıp bitmesine ise daha 100 yıl var, yani 21 milyonuncu son birimin bulunması 2140 yılı civarında olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.