btbilgi

İşlemci üreticisi Intel, ince tasarımlı ikisi bir arada dizüstü-tabletler ve dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen 10’uncu nesil Intel Core işlemcileri pazara sunmuş durumda. 11 çeşit yeni işlemciye sahip seri, bilgisayarlara yüksek performanslı yapay zeka (AI) özelliğini getirmeye odaklanmış. Bunun dışında genel kullanım öğelerinde üst düzey eğlence performansı için Intel Iris Plus grafikler ve bağlantı performansı tarafında da Intel Wi-Fi 6 (Gig+) ve Thunderbolt 3 söz konusu.

10’uncu nesil Intel Core işlemciler, performanstan taviz vermeden bilişimin tüm vektörlerinde üst seviye başarı sunmak için tasarlanmış. Özellikle de iş yükü için optimize edilmiş PC platformları geliştirme amacında yeni bir durak denilebilir. İşlemcilerde performans ve yanıt verebilirlik yönünde iyileşmeler mevcut. Ayrıca SoC (System-on-a-Chip – yongadaki sistem) üzerinde optimize edilen yapay zeka, grafik, bağlanırlık ve I/O, OEM’lere, multimedya izlemek, oyun oynamak ve yaratmak isteyenler için çok yönlü dizüstü bilgisayarlar geliştirme imkanı tanıyor.

Yeni işlemciler ince ve hafif ikisi bir arada ve dizüstü bilgisayarlar için yapay zeka hedefiyle geliştirilen ilk işlemci ailesi. Günümüzde yapay zekayı devreye sokan ne kadar tonla arka plan uygulaması olduğu ve devamının geleceği düşünülürse, tüm işlemci üreticilerinin son senelerde yapay zeka desteğine eğiliyor olması normal. Sadece masaüstü/dizüstü işlemci üreticileri değil, mobil işlemci üreticileri de kendilerine bunu odak almış durumdalar.

Intel Core işlemciler yapay zeka performansı dışında aşağıda bazı örnekleri verilmiş yenilikçi özelliklere de sahip:

  • Intel Deep Learning Boost: Otomatik görüntü iyileştirme, fotoğraf endeksleme ve fotogerçekçi efektler gibi kullanım senaryolarında maksimum yanıt verebilirlik amacıyla CPU üzerindeki sinir ağını hızlandıran yeni ve ayrılmış bir derin öğrenme komut seti.
  • Video stilizasyon, analiz ve gerçek zamanlı video çözünürlüğü artırımı gibi kesintisiz ve yüksek çıktılı veri çıkarım uygulamaları için 1 teraflopa varan GPU işlem gücü.
  • Maksimum pil ömrü için en düşük güçte çalışırken ses işleme ve gürültü önleme gibi arka planda çalışan iş yükleri için ayrılmış Intel Gaussian & Neural Accelerator (GNA).
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.