btbilgi

Günümüz internet dünyasında eğlence odaklı online servisler için aylık abonelik gayet uygun bir ödeme çözümü gibi duruyo. Netflix, Hulu, Amazon Prime, Spotify, Apple Music ve benzeri online hizmetlerin hepsi aylık aktif abonelikleri ile başarılarını ölçmekte. Teknoloji devi Google da benzer bir sistemi YouTube için kullanıyor ama şimdi sırada Google Play Store uygulama mağazası var. Firma Play Pass isimli bir abonelikle her ay sınırsız uygulama kullanımı sunmayı planlıyor.

Play Pass abonelik hizmeti henüz resmiyet kazanmış değil. Fakat Android Police sitesinin verdiği bilgiye göre Google hizmeti tamamlama sürecinde. Site ayrıca bir dizi resmi görünümlü kayıt sayfası resmi de yayımlamış durumda. Google aylık (tahmini) 5 dolarlık bir abonelik sunacak servisin test aşamasında olduğunu doğrulamış.

Google Play Pass aboneliği ile sınırsız uygulama ve oyunPlay Pass’i ilginç hale getiren birkaç avantaj daha belirtilmiş. Sunulan kayıt sayfalarındaki ayrıntılara göre abonelik kullanılarak indirilen oyunlar ücretsiz olacak. Bu oyunlar reklam içermeyecek ve ve uygulama içi satın alımlar da gerektirmeyecek. Aylık ödenmesi planlanan 5 dolarlık ücretin iki veya üç uygulama içi satın alımla kendini rahatça amorti edeceği yönünde bilgi verilmekte.

Burada tek sıkıntı, Play Pass abonelerinin Google Play Store’daki istediği her uygulamaya ulaşamayacak olması. Yani Google hizmet dahilinde hangi oyunların ve uygulamaların sunulacağına kendisi karar verecek. Ekran görüntülerinde Marvel Pinball ve Stardew Valley gibi iki oyunu görmek mümkün. Fakat Google katalogta bulmaca oyunlarından birinci sınıf müzik uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazede uygulama içereceğini belirtmekte. Kullanıcılar Play Pass’e abone olmadan önce 10 günlük bir deneme fırsatından da faydalanabilecek gibi görünüyor.

Google Play Pass aboneliği ile sınırsız uygulama ve oyunHizmetin devreye ne zaman gireceği ve kullanıcılara sunulduğu zamanki fiyatı henüz belli değil. Ayrıca Play Pass aboneliği ile edinilen ve indirilen oyun ile uygulamalar, abonelik sona erdirilince ne olacak, o da bilinmiyor. Telefondan otomatik şekilde silinebilir veya telefonda dursa bile açılmaz hale gelebilir. Her oyundaki uygulama içi satın alma seçeneklerinin de aynı değerde olmadığı düşünülünce, bazı çok kaliteli ve pahalı oyunların bu servisin katalogunda yer almaması da mümkün denilmekte.

Bu arada, Apple da 2019’un sonbaharında kendi abonelik bazlı oyun ve uygulama servisi olan Apple Arcade’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bakalım abonelik odaklı uygulama hizmetlerinin Netflix’i kim olacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.