btbilgi

Akıllı telefon pazarı son birkaç senedir önemli değişimler göstermekte. Bazı markalar yükselişte olsa da, ne yazık ki genel olarak pazar iyi durumda değil. Bunu ifade eden bir rapor, araştırma firması Gartner’dan geliyor. Gartner yeni raporunda bu sene akıllı telefon satışlarının toplamda yüzde 2,5 düşüş yaşayarak, 1,5 milyar adet seviyesine ineceğini öngörüyor. Pazardaki düşüşten en kötü etkilenmesi beklenen bölgeler ise sırasıyla Japonya (yüzde 6,5 düşüş ile), Batı Avrupa (yüzde 5,3 düşüş ile) ve Kuzey Amerika (yüzde 4,4 düşüş ile) olarak saptanmış.

Bunların hepsi uzmanların daha önce işaret ettikleri akıllı telefon tüketim trendlerinin sonucu. Tüketiciler artık ellerindeki telefonları daha uzun sürelerle kullanma eğilimindeler. Giderek daha az akıllı telefon değiştiriyorlar ve piyasaya sürülen yeni cihazlar artık eskisi kadar etkileyici değil. Bunlara giderek yükselmekte olan ortalama telefon fiyatları ve bölgesel yaşanan ekonomik sorunlar da eklenince satışların düşmesi normal denilmekte. Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olarak görülen Çin bile, ekonomik sıkıntıları yüzünden telefon satışlarında düşüş yaşamış.

Gartner: 2019’de akıllı telefon satışları yüzde 2,5 düşecek

Satış rakamlarındaki düşüşün faktörlerinden biri olarak, Huawei ve ABD hükümeti arasındaki sürtüşme gösterilmekte. Her ne kadar Huawei şirket olarak büyüme yaşamış olsa da, akıllı telefon bölümünden beklediği performansı yakalayamadı. Firmanın başarısının kökeninin, kendi evi olan Çin’deki başarılı satış grafiği olduğuna dikkat çekilmiş.

2019’un ikinci yarısında olmasa bile, 2020’deki akıllı telefon satışlarını toparlayacak en önemli gelişme olarak ise 5G ağlarının devreye girmesi gösterilmekte. 5G genişbant internet teknolojisini destekleyen ilk nesil telefonlar ortaya çıkmaya başladılar. iPhone ve benzeri bazı markalar ise şanslarını ikinci nesilde, yani 2020 ve ötesinde denemeye razılar. Yine de tek başına 5G yeniliklerinin telefon pazarını kurtarması mümkün değil denilmekte. Bir yandan pazardaki ürünlerin ortalama fiyatlarında azalma, tüketici için yaygın 5G uygulamalarının hızla çalıştırılması ve katlanabilir cihazlar gibi yenilikçi ürün yaklaşımlarına ihtiyaç duyulacağı belirtilmiş.

Gartner raporunda, 2020 yılında dünya çapındaki akıllı telefon satışlarının biraz yükselerek 1 milyar 560 milyon seviyesine çıkması öngörülmüş. 2020’de satışların belirgin biçimde artması beklenen bölgeler ise Çin, Asya/Pasifik’deki gelişmekte olan ülkeler ve Avrasya.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.