btbilgi

Dünyanın en çok izlenen sporu olan futbolda, spor kulüplerinin en iyi takıma sahip olması çok önemli. Devasa bütçelerin konuşulduğu bir rekabet ortamında, takım için doğru oyuncuları seçebilmek kolay olmuyor. Oyuncu transferi kararlarının dışında, takımdaki oyuncuların başarısı da önemli. Her oyuncunun performansının ve yeteneklerinin ayrı ayrı analiz edilmesi ve sahada doğru konumlandırılması gerekiyor. Bu epey zaman alan ve maliyetli süreç, artık spor analitiği çözümleri ile eskisine göre daha kolay ve verimli biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Bu konuda çalışan markalarından biri, Hollandalı spor analitiği şirketi SciSports. SAS analitik çözümlerini kullanan SciSports, gerçek zamanlı takip sistemiyle dünyanın önde gelen liglerinde yer alan güçlü kulüplere hizmetler sunmakta. Şirketin geliştirdiği SciSkill İndeksi dünyadaki her profesyonel futbolcuyu tek bir evrensel ölçümleme ile değerlendirebilmekte. Bu sistemde her hafta dünya çapında 244 ligde 2 bin’den fazla maç analiz ediliyor. Bu da 90 bin’den fazla oyuncunun yeteneğininin, performansının ve değerininin hesaplanması anlamına gelmekte. Makine öğrenme algoritmaları kullanılan sistem; kulüplerin aradıkları oyuncuları bulmaları, belirli bir profile uyan oyuncuları aramaları ve rakiplerini analiz etmeleri konularında destek verebiliyor.

SciSports tüm maç boyunca tüm sporcuları analiz edebilmek için, otomatik olarak 3D veri üreten gerçek zamanlı izleme teknolojisini devreye sokmakta. ‘BallJames’ adı verilen bu sistemde, stadyum etrafına yerleştirilen 14 kamera sahadaki her hareketi kaydediyor. Edilen detaylı veriler sadece takım ve oyuncu analizlerde değerlendirilmiyor. Aynı zamanda futbol meraklılarının maçı sanal gerçeklik üzerinde tecrübe etmelerine veya spor bahisleri geliştirmede de kullanılabilmekte. SAS çözümlerinin bu analizleri oldukça hızlandırdığı da verilen bilgiler arasında.

SciSports Kurucusu ve Inovasyondan Sorumlu Başkanı Giels Brouwer operasyonlarını şöyle özetlemiş: “Amacımız gerçek zamanlı veri analitiğini dünyadaki milyarlarca futbol taraftarına sunabilmek. En iyi takıma sahip olmak için birkaç iyi transfer yapmak yetmiyor, liglerde üst sıralara çıkmak için en iyi oyuncu kombinasyonuna sahip olmak gerekiyor. Oyuncu seçimi için uzmanlar ve takım koçları on yıllardır, gözlem, ilkel veriler ve sezgiyi kullandılar. Ancak günümüzde başarılı kulüpler yükselen yıldızları ve düşük değerli oyuncuları tespit etmek için artık gelişmiş spor analitiği çözümleri kullanıyorlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.