btbilgi

Gökbilimciler son on yılda galaksideki çeşitli yıldızların etrafındaki gezegen sistemlerinde, Güneş Sistemi’nde var olmayan bir gezegen türü olduğunu keşfetti: Süper Dünya (Super-Earth). Bu türdeki gezegenler kabaca gezegenimizden 10 kat daha büyük ama Uranüs ve Neptün gibi buz devlerinden biraz daha küçükler. Asıl önemli özellikleri ise dünya dışında yaşam için mükemmel şartlara sahip olma ihtimalleri. NASA’nın ‘Transiting Exoplanet Survey Satellite’ (TESS) isimli gözlem uydusu, bu türdeki gezegenlerden bize en yakın olanını keşfetti, GJ 357d.

TESS sistemi göreve başladığından beri epey meşgulmüş. Nisan ayında Dünya boyundaki ilk gezegenini keşfetmiş. Ardından Temmuz ayı başlarında bir başka sistemde üç tane daha bulmuş. Bu hafta da iki Neptün benzeri ve ve bir Dünya benzeri gezegen yakalamış. Ama içlerinden en önemlisi son bulduğu GJ 357d kodlu Süper Dünya. GJ 357d olarak kodlanmış gezegen Dünya’nın en azından 6 katı kütleye sahip. Tam boyu ve bileşimi hala bilinmiyor ama Dünya’nın iki katı büyüklükte olma ihtimali hesaplanmış.

Gezegenin en dikkat çekici yanı, çevresinde dönmekte olduğu GJ 357 kodlu yıldızın göreceli olarak yaşanabilir bölgesinde yer alıyor olması. Her ne kadar bu gezegen kendi yıldızına, Dünya’nın Güneş‘e yakınlığından beş kat daha yakın olsa da pek sorun değil. Çünkü GJ 357 kodlu yıldız Güneş’ten çok daha az güce sahip. Dolayısı ile GJ 357d gezegeni Dünya ile karşılaştırılınca daha az enerji alıyor. Fakat araştırmacılar eğer bu Süper Dünya kayalıksa ve doğru atmosfer bileşimine sahipse, yüzeyinde sıvı su ve hatta yaşam bile olabileceğini tahmin ediyorlar.

Bu keşif bir bilimsel makale olarak yayımlanmş ve çalışmanın yazarlarından Diana Kossakowski durumu şöyle açıklıyor: “GJ 357d gezegeni, yıldızının yaşanabilir bölgesinin dış kenarında bulunuyor. Yıldızından, Mars’ın Güneş’den aldığı aldığı enerjiye benzer miktarda enerji almakta. Eğer gezegen yoğun bir atmosfere sahip ise, kendini ısıtmak ve yüzeyinde sıvı su tutabilmek için yeterli ısı hapsediyor olabilir. Bunu anlamak için araştırmalara devam edeceğiz.”

En yakın yaşanabilir Süper Dünya keşfedildi: GJ 357dGJ 357d’nin insanlık için bir diğer özelliği Dünya’ya olan yakınlığı. Bu gezegen bizden sadece 31 ışık yılı uzaklıkta. Bu da onu bize en yakın yaşanabilir potansiyele sahip Süper Dünya yapıyor. Gerçi Dünya’ya ‘en yakın Süper Dünya’ 6 ışık yılı uzaklıktaki Barnard Yıldızı’ndaki sistemde bir gezegen. Fakat bu gezegen yıldızından enerji alamayan, soğuk ve ıssız bir gezegen. Yani yaşam için uygun değil. Bu sebeple de tüm ümitler GJ 357d’ye yönelmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.