btbilgi

Elektrikli araçlar konusuna en çok yatırım yapan ülke Çin. Dünyanın en büyük elektrikli araba pazarı da yine Çin’de. Hükümet bilinçli ve tutarlı şekilde elektrikli araç ve yenilenebilir enerji alanlarına yatırım yapıyor. Dolayısı ile ülkede farklı konularda da Ar-Ge çalışmaları yapılıyor olması normal. Mesela Çinli mühendislerin denemeler yapmaya başladıkları elektrikli helikopter projesi gibi.

China News Service’den gelen bir habere bakılırsa, araştırma ekibi bir helikopterde elektrikli motor kullanarak hem yakıt tasarrufu yapmak, hem de aracı hafifleterek daha verimli hale getirmek istiyorlar. Proje üzerine çalışan ekip, Jiangxi eyaletindeki Jingdezhen şehrinde bulunan China Helicopter Research and Development Institute’un uzmanları. Ekibin lideri baş tasarımcı Deng Jinghui, ilk olarak 2 tonluk geleneksel bir helikopter alıp kuyruk motorunun değiştirileceğini aktarmakta. Denemeler sonucunda verim alındığı saptanırsa, bu sefer proje ilerletilecek ve helikopterin ana motoru da elektrikliye çevirilecek.

Mühendisler ikinci aşamada elektrikli motorların bir transmisyon sistemine ihtiyaç duymamasından gelen avantajı kullanmak niyetindeler. Motoru değiştirilmiş ve aktarım sistemi ortadan kaldırılmış bir elektrikli helikopter doğal olarak hafifleyecek. Bununla beraber araştırmcılar tasarımda önemli değişiklikler yapılabileceğini hayal ediyorlar. Hepsinin ötesinde, elektrikli bir motorun helikopteri daha tutarlı ve stabil hale getirmesi, böylece kullanımının kolaylaşması planlanmakta. Yenilikçi yüksek performanslı motor ve batarya teknolojileri sayesinde, bu aracın gelecek 10 yıl içinde kullanıma girebileceği tahmin ediliyor.

Her ne kadar 2010 yılında ABD kökenli Sikorsky Aircraft firması bir elektrikli helikopter projesi olan Firefly’ı duyurmuş olsa da, bu araç daha çok bir teknoloji demo projesi olarak kaldı. Zamanı için erken bir araç olması söz konusu, zaten o zamandan beri batarya ve elektrikli motor teknolojileri büyük gelişme göstermiş durumda. Onun dışında 2011 yılında Fransız helikopter pilotu ve mühendis Pascal Chretien tarafından geliştirilen ‘Solution F/Chretien Helicopter’ modeli de var. Ama o da teknoloji demosu seviyesnin ötesine geçememiş. Çin’in şu anda tüm elektrikli araçlar için ayırmakta olduğu bütçeler düşünülürse, seri üretime ilk girecek elektrikli helikopter modelinin Çin’den gelmesi oldukça muhtemel gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.