btbilgi

Microsoft 4 yıl kadar önce 14 Ocak 2020’de Windows 7’ye verdiği desteği sonlandıracağını açıklamıştı. Hala bu işletim sistemini kullanmakta olan birçok şirket var ve geçiş için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyorlar. Konuyla ilgili şirketler ile yapılan bir araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, büyük şirketlerin beş tanesinden biri Windows 10’a geçiş için hazır görünmüyor. Windows 10 geçiş hazırlıklarını tamamlamayan şirketlerin, özellikle güvenlik eksikliği nedeniyle önümüzdeki dönemde mali ve operasyonel sıkıntılar yaşayabileceği aktarılmakta.

Kollective araştırma şirketi tarafından Ocak 2019’da Windows 10’a geçiş durumu hakkında yayınlanmış raporda durum pek parlak gözükmüyor. Rapora göre ABD ve İngiltere’deki işletmelerin yüzde 43’ü hala Windows 7’yi kullanmaya devam ediyormuş. Çalışmaya katılan şirketlerin yüzde 17’sinin ise Microsoft’un Windows 7’ye desteği keseceği tarih hakkında bir şey bilmediği ortaya çıkartılmış.

Araştırma şirketi altı ay sonra, Temmuz başında bu çalışmanın devamı ve tamamlayıcısı niteliğinde yeni bir araştırma gerçekleştirmiş. Burada durum biraz daha düzelmiş şekilde anons ediliyor. Yeni raporda ise şirketlerin yüzde 96’sının Windows 7’den Windows 10’a geçişe başladığı aktarılmakta. Ne yazık ki beş büyük boydaki işletmeden yaklaşık bir tanesi hala geçiş işlemlerini bitirememiş durumda.

Microsoft halen Windows 10’a geçiş işlemlerini tamamlamaya çalışan şirketlere destek sunmaya devam ediyor. Konuyla ilgili bilgi veren Komtera Teknoloji firması, resmi destek tarihinin bitiminden sonra Windows 10’a geçiş yapmak isteyen ortalama 10 bin makineli bir şirketin yatırım maliyetinin 500 bin dolar olacağının tahmin edildiğini belirtmiş. Geçiş sürecinin sona ermesiyle büyük güvenlik problemlerinin yaşanmasının söz konusu olabileceği de belirtilmekte.

Verilen bilgiye göre şirketlerdeki çoğu BT ekibi, Windows 10’da devam eden güncelleme ve yama paketlerinin iş süreçlerini ne kadar etkileyebileceği konusunda yeterli bilgiye sahip değil. İncelenen BT ekiplerinin yüzde 15 kadarı, şirketlerinin uç nokta korumalarının Windows’tan ayrı olarak güncellemesine gerek bile duymamakta. Uzmanlar gerekli önlemler alınmadığı takdirde, geçiş tarihinden sonra çok ciddi sıkıntıların yaşanması durumunda tüm sorumluluğun şirketlerin üzerinde olacağına dikkat çekiyorlar. Yaşanabilecek sıkıntıların arasında sadece operasyonel olanlar değil, oluşabilecek güvenlik açıklarından dolayı mali sorunların da yaşanacağı önemle hatırlatılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.