btbilgi

Başta ön ödeme yapmış müşterileri olmak üzere, birçok rakip firma ve takipçileri Tesla firmasının elektrikli kamyon modelinin piyasaya çıkmasını bekliyor. Taşımacılık ve lojistik sektörünü yeniden yapılandırabilecek özellikte bir araç olması beklenen Tesla Semi, bazı kişilerin hayal gücünü ise değişik biçimde tetiklemiş durumda. Vanlifer adında bir tasarım şirketi bu kamyon daha pazara sürülmeden üzerinde modifikasyonlar hayal edip, onu sıfır emisyonlı bir karavan konseptine çevirmiş.

Vanlifer’ın tasarımı aracı alıp arka bölümünü özel bir kabin ile yeniden yapılandırmak üzerine kurulu. Karavan büyük boyda bir mutfağa, yaşam alanına ve banyoya sahip olacak. Altı kişinin konaklayabileceği Semi karavan, imal edilmeye başlandığında dünyanın ilk uzun mesafe elektrikli RV aracı olabilir. Her ne kadar şimdiden çeşitli mühendislik ve tasarım şirketleri elektrikli karavanlar sunuyor olsa bile, bunların çoğunluğu Tesla Semi kadar geniş bir menzil sunmuyor.

Tesla Semi kamyondan sıfır emisyonlu karavan konsepti

Ayrıca çoğunun karavan dönüşümü ile gelecek ekstra ağırlığı uzun süre destekleyecek elektrikli transmisyon sistemlerine sahip olmaması da cabası. Halbuki Semi’nin 36 tonluk çekme kapasitesi, onu bir karavan dönüşümü için ideal hale getiriyor. Bunların dışında Semi’nin otopilot özellikleri de karavan sahiplerine uzun yolda ihtiyaçları olan ekstra konforu sağlayabilir.

Tesla Semi isimli elektrikli kamyonun 2021’de ilk müşterilere teslim edilmeye başlanması planlanmıştı. Aracın 480 kilometre menzilli versiyonunun fiyatı 150 bin dolar ve 800 kilometre menzilli versiyonun fiyatı ise 180 bin dolar. Bir tane sipariş etmek için önden 20 bin dolar yatırmanız ve sıraya girmeniz gerekiyor. Lojistik firmalarının araca ilgisi epey büyük, o yüzden bir tane alıp karavan yapmak için herhale epeyce beklemek gerekecektir. Fakat Vanlifer fiyat konusunda çok endişeli değil. Yüksek kalitede ve performaslı özel tasarım bir mobil ev için bu rakamların mantıklı olduğundan bahsedilmekte. Bakalım dünya üzerindeki ilk Tesla Semi karavanın sahibi kim olacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.