btbilgi

Macintosh kullanıcıları macOS işletim sisteminin Mojave sürümü ile gelen buluttan yeniden yüklemeyi biliyorlardır. Bu özellik sayesinde işletim sisteminizde ciddi bir sorun oluştuğunda, Recovery opsiyonları arasından kolayca yeniden indirme ve kurmayı seçebiliyorsunuz. Ne yazık ki Windows 10 tarafından işler böyle yürümüyor. Bir Windows işletim sistemi kullanıcısı benzer bir kritik soru oluştuğunda epeyce uğraşmak zorunda kalabiliyor. Tüm gerekli dosya ve klasörleriniz OneDrive, Dropbox veya benzeri bir yedekleme ile bulutta güvende olsa da, işletim sistemini eski bir fiziksel imajdan yeniden yüklemekle uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Microsoft bu konuda kendine Apple’ı örnek alıyor ve en son Windows Insider sürümü ile önemli bir yenilik getiriyor. Bu sürümde farkedilen özellik, Windows 10 kullanıcıları için bir bulut kurtarma seçeneği. Bu seçenek bozuk bir işletim sistemi durumunda bilgisayarı kurtarıp, tekrar verimli şekilde çalışır hale getirebilmek için büyük bir potansiyele sahip. Ne yazık ki henüz Microsoft’dan resmi bir açıklama gelmiş değil. Bu özelliği Windows Insider içinde bulan ‘WalkingCat’ isimli bir kullanıcı Twitter’da açık ettiği için biliyoruz.

2020 ilkbaharında dağıtıma girmesi beklenen Windows 10 20H1 versiyonu yayımlandığında, beraberinde buluttan sistem kurtarma özelliği getirmesi büyük ihtimal. ZDNet’in haberine göre bu özellik sayesinde Windows 10’un yeniden yüklenmesi gerektiğinde iki seçeneğiniz olacak: “Bulut indirme” veya “yerel olarak sıfırlama”. Bulut yüklemesi sayesinde büyük olasılıkla Windows’un en son güncellemelere sahip bir sürümü kolayca indirilip bilgisayara kurulabilecek. Böylece yerel bir imajdan veya fiziksel depolamadan işletim sistemi kurup, üzerine de gerekli tüm sistem ve güvenlik yamalarını indirmenize gerek kalmayabilir.

Verilen bilgiye göre buluttan kurtarma sisteminin düzgün çalışması için, Microsoft’un tüm donanım ortaklarının mümkün olan her cihaz için sürücüleri önden sağlaması gerekli. Her ne kadar epey zorlu bir süreç gibi görünse de, Microsoft’un bunu başarabilecek güçte ve kararlılıkta olduğuna inanılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.