btbilgi

Kriptopara üretimi dünya çapında herkesin ilgisini çekiyor. Tabi ki bunlara İranlı teknoloji meraklıları da dahil. Şimdiye kadar kriptopara işlemleri İran’da desteklenmiyordu fakat hükümet bu kararını değiştirmiş gibi görünüyor. Gelen haberlere bakılırsa İran hükümeti kripto madenciliğini resmi şekilde onaylanmış bir endüstri olarak kabul etme hazırlığında.

Mehr Haber Ajansı’ın verdiği bilgiye göre ülkedeki düşük maliyetli kaynaklar kriptopara madenciliğini mantıklı hale getirmekte. Özellikle de elektrik tüketimindeki oldukça düşük maliyetler, büyük miktarda enerji tüketen bu operasyonları verimli kılmaya yarıyor. O kadar ki, Çin gibi başka ülkelerden firmaların İran’da kripto madencilik tarlaları kurmaya başladığı bilgisi aktarılmakta.

İran hükümeti kriptopara madenciliğini nakit elde etmenin kolay bir yolu gibi görmekte. Hükümet kripto endüstrisini kontrol altında tutabilmek için kurallar hazırlıyor ve devlet için yeni bir vergi geliri kaynağı olarak değerlendirmekte. Buradaki ilginçlik, hükümetin kriptoparaların üretimine izin vermesi ama ülke içinde harcanmasına izin vermiyor olması. Ayrıca kriptoparalar ülke içinde herhangi başka bir işlem (değiş-tokuş) için de kullanılamayacak.

Hükümetin istediği şey kriptopara madencilerinin ürettikleri birimleri ülke dışına aktarmaları, satmaları ve elde ettikleri gelirden devlete vergi vermeleri. Mehr’in haberinde hükümetin bu yeni kazanç yolu ile, ABD’nin yaptırımlarının sebep olduğu zararları bir miktar da olsa kapatmak niyetinde olduğu belirtilmiş. Bu arada ne hükümet ne de İran bankaları veya finans kurumları, kriptoparalarla uğraşan kullanıcılara hiç bir güvence vermeyecek. Yani İranlı madenciler küresel kripto fiyat dalgalanmalarına herkes gibi açık olacaklar.

CoinDesk sitesindeki habere göre ise, kripto madencilik operasyonları zaten İran Ticaret, Endüstri, Madencilik ve Tarım Odası tarafından yeşil ışık almış durumdaymış. Fakat bu gelişmenin İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı’ndan da onay alması gerekiyor. Hükümet henüz bu operasyonlardan alınacak vergi oranını belirlememiş. Fakat tahminler kurulan madencilik tesislerinden kilowatt/saat başına 7 sent alınacağı yönünde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.