btbilgi

Dünya nüfusunun yüzde 75 kadarı 2050 yılı civarında, giderek daha bağlantılı hale gelen ve gücünü akıllı teknolojilerden alan kentsel alanlarda yaşayacak. Tek başına Asya-Pasifik ülkeleri, bizleri geleceğin akıllı şehirlerine daha yakın hale getirecek olan Nesnelerin İnterneti (IoT) için en büyük payı teşkil ediyor. Bu payın 2020 yılına kadar 59 milyar dolara yükselmesi tahmin edilmekte. Akıllı şehir uygulamaları öncelikle güvenlik ve rahatlıktan başlayarak birçok aşamada şehirlerin işleyişini, yaşama ve çalışma şekillerimizi değiştirecek.

Akıllı şehirlerde her şey birbirine bağlantılı olmakla başlıyor. Akıllı şehir sakinleri, bu şehirlerdeki araçlar, sistemler ve uygulamalar birbiriyle bağlantılı olacaklar. Bu da şehirlerde çok sağlam ve sürekli ağlar oluşturmak anlamına gelmekte. Citrix firması akıllı şehirlerdeki ağların genişlemesinin büyük bir bölümünü bulut bilişimin yönlendirdiğine dikkat çekmekte. IDC’ye göre otomatikleştirilmiş uygulamalar yönetsel bilişim, kognitif bilişim, veri saklama, analiz ve sorun giderme konuları için bulut tabanlı çözümler kullanmakta. Bu sebeple akıllı şehir büyümesinin büyük bir bölümünün bulut bilişim teknolojileri tarafından yönlendirildiği yaklaşımı yaygın.

Citrix önümüzdeki birkaç yıl içinde devreye alınması beklenen akıllı şehir girişimlerinden kaynaklanacak zorlayıcı ağ ihtiyaçlarının herkesi ilgilendirdiğini hatırlatıyor. Araştırma şirketi 451 Research bir araştırma yapmış ve kuruluşların yüzde 63’ünün kendileri için Servis Olarak Altyapı (IaaS) sağlayan birden çok satıcıya sahip olduğu ortaya çıkmış. Yüzde 59’u ise bu platformlarda görev açısından kritik önem taşıyan uygulamaları çalıştırıyor.

Görev açısından kritik önem taşıyan verileri ve süreçleri veri merkezinden buluta ve geriye taşıyabilmek için sağlam bir geniş alan ağının (WAN) gerekliliği ifade edilmekte. Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN) teknolojisi bu iş için ideal olarak gösterilmiş. SD-WAN ağlarının daha iyi ağ güvenliği, iyileştirilmiş uygulama performansı ve düşük maliyetler sunarak modern kuruluş ağını yeniden şekillendirme potansiyeli olduğundan bahsediliyor.

SD-WAN, ağ trafiğinin nasıl yönetileceğine ilişkin ilke odaklı ve uygulamaya özgü bir tanım sağlıyor. Ağ ekibi, bant genişliği darboğazı veya kablo arızası gibi bir olay durumunda alternatif yönlendirmeler belirleyebilir. SD-WAN çözümleri, yalnızca kesintisiz olarak yedek sisteme geçilmesini sağlamıyor; aynı zamanda, uygulama gerekliliklerine göre aktarım yolları arasında sürekli olarak akıllı güç dağıtımına olanak tanıyor. Kritik veri trafiği, hizmet kalitesi mekanizmalarının kullanılmasıyla öncelikli işlem görebilir.

SD-WAN aracı aynı zamanda, ağ protokolü düzeyinde veri sıkıştırma, veri tekilleştirme ve optimizasyon teknikleri yoluyla veri trafiğini hızlandırır. Mevcut yönlendirme topolojisiyle kusursuz bir şekilde entegre olan araç, bulut üzerinden her yerde yönetilebilir. Ayrıca SD-WAN teknolojisi, ağ ekibinin veri trafiğini güvenli sanal alt ağlar oluşturarak gerektiği şekilde segmentlere ayırmasına da olanak tanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.