btbilgi

Normalde doğası enerji harcamak olan otomobillerden elektrik üretmek uzun zamandır çeşitli şekillerde denenen bir teknik. Mesela hibrit ve elektrikli arabalardaki özel frenleme sistemleri sayesinde bataryanın küçük bir kısmı geri doldurulabiliyor. Araçların çatılarına yerleştirilecek güneş panelleri ile belli miktarda elektrik oluşturmak da henüz yaygın olmasa bile artık gerçekleştirilebilir durumda. Peki ya lastiklerden elektrik üretmeye ne dersiniz? İşte Sumitomo Rubber buna uğraşanlardan.

Hareket halindeki bir otomobilin jantlarının içinden enerji yakalamak ilginç bir fikir. En büyük lastik üreticilerinden Goodyear 2015 yılında sunduğu BH03 konsepti ile bu yolda bir adım atmıştı. Şimdi benzer bir fikir Japon kökenli Sumitomo Rubber’dan geliyor. Japonya’daki Kansai Üniversitesi’nden araştırmacılarla birlikte çalışan firma, normal bir lastiğin içine yerleştirilmiş özel bir enerji üretim cihazı geliştirmiş.

Bu cihaz lastik içinde oluşan sürtünmeyi elektriğe çevirme yöntemini benimsemekte. Cihazın içinde her biri elektrotla kaplanmış iki kauçuk tabakası bulunuyor. Bu tabakaların üzerinde de biri pozitif ve diğer negatif yüklenmiş iki film var. Lastik zeminde dönerken bu tabakalar arasında hareket ve dolayısı ile statik elektriklenme oluşuyor. Buradaki sürtünmeden meydana gelen elektrik yükü de toplanıp aracın içine iletiliyor.

Sumitomo otomobil lastiğinden elektrik üretmek istiyor

Geliştirilen cihazdan gelen elektrik arabanın dahili mekanizmalarını çalıştırmak için kullanılabilecek. Örneğin gösterge paneli ışıkları veya radyo gibi bazı aksesuarları çalıştırmak için yeterli elektrik elde etmek mümkün denilmekte. New Atlas sitesi daha önce Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde benzer bir teknoloji üzerine çalışıldığını hatırlatmakta. Yapılan denemelerde toplanan statik elektrik ile oyuncak bir arabanın farları yakılabilmiş.

Sumitomo bu teknik ile öncelikle az enerji tüketen aksesuarların çalıştırılabileceğini planlamakta. Örnek olarak da lastiklerdeki basınç takip sensörleri verilmiş. Henüz denemeler devam ediyor ve teknolojinin olgunlaşıp piyasaya sürülmesi için biraz daha vakit var gibi görünüyor. Projenin Japonya Bilim ve Teknoloji Ajansı’nın (JST) desteği ile ilerlemekte olduğu bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.