btbilgi

Tüm akıllı telefon üreticileri tüketicilere satacak bir sonraki telefonları için yenilik arıyorlar. Yenilik denilince, bu sene ön plana çıkan teknolojilerden en önemlisi belki 5G olabilir. Cihaz üreticileri ilk nesil 5G destekli telefonları ardı ardına tanıtırken, pazarın en büyük oyuncularından Apple sessiz kalması ile dikkat çekti. Daha önce firmanın neden 5G furyasına balıklama atlamadığına dair bilgi sunmuştuk. Ama başarılı Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya bakılırsa firma daha fazla sessiz kalmayacak ve gelecek seneki iPhone modellerinde 5G desteği verecek.

MacRumors sitesinin verdiği bilgiye göre analist Kuo, Apple’ın 5G’yi destekleyen düşük maliyetli Android akıllı telefonlarla rekabet edebilmek için tüm modellerde 5G sunacağını öngörmekte. Bu konudaki en ciddi gösterge de Apple’ın Intel’den mobil 5G modem çipleri bölümünü 1 milyar dolara satın almayı planlaması. Kuo ayrıca Apple’ın yeni bir 5G iPhone geliştirmek için daha fazla kaynağa sahip olduğunu da aktarmış.

Kuo’nun açıklaması şu şekilde verilmiş: “Üç yeni 2H20 iPhone modelinin de 5G’yi destekleyeceğine inanmak için sebeplerimiz şu şekilde: (1) Apple firması Intel mobil modem bölümünü satın aldıktan sonra artık 5G iPhone’u geliştirmek için artık daha fazla kaynağa sahip olacak. (2) 2H20’de 5G destekli Android akıllı telefonların fiyatlarının 249-349 dolara düşeceğini tahmin ediyoruz. 249-349 dolardan satılacak olan 5G Android akıllı telefonların yalnızca 6GHz altı frekansları destekleyeceğine inanıyoruz. Ancak buradaki kilit nokta, tüketicilerin 2H20’de 5G’nin cihazlar için en gerekli özellik olduğunu düşünmeleri. Bu nedenle daha yüksek fiyatlarla satılacak olan iPhone modelleri de 5G desteklemeli ve hem mobil operatörlerin sübvansiyonlarını kazanmalı, hem de tüketicilerin satın alma dürtülerini tetiklemelidir. (3) 5G konusunda teknoloji geliştirmek, Apple’ın AR (artırılmış gerçeklik) ekosistemine faydalı olabilir.”

Analist ayrıca 2020’deki ilk nesil 5G destekli iPhone modellerinin Qualcomm modem çiplerine sahip olacağını da ekliyor. Intel teknolojisi ile üretilmiş 5G çipsetlerini büyük ihtimalle 2021 modellerinde görmeye başlayacağız. Kuo bunun dışında Apple’ın OLED ekranlı 6.1 inçlik bir model ile birlikte, yine OLED ekranlı 5.4 ve 6.7 inç premium seviye iPhone’ları piyasaya süreceğini de söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.