btbilgi

‘Earth Overshoot Day’in ne olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalara göre, her sene dünya çapında tüketilmesi sorun olmayacak belli bir gıda, ağaç ve karbon miktarı var. Yani bu miktarın üzerine çıkılmadığı sürece, gezegenimiz kendini yenileyerek bu kaynakları yerine koyabiliyor. İnsanlık modern medeniyeti ile her sene bu küresel kaynakların belli bir kısmını kullanmakta. Sürdürülebilirlik hesaplamalarına göre de her sene Earth Overshoot Day hesaplanıyor. Yani senenin hangi gününde, o yıla ayırılmış küresel kaynakları tüketip bitirdiğimiz hesaplanmakta.

İlk hesaplanmış Earth Overshoot Day 1970 yılında, 29 Aralık tarihindeymiş. Bu tarih 31 Aralık olarak çıkarsa, insanlık dünya kaynaklarını uygun bir ölçüde tüketiyor demektir. Yani dünya yıl içinde tüketilen küresel kaynaklarını yerine rahatlıkla koyabilir. Tarih ne kadar geriye doğru gelirse, insanlık o sene için tüketmeye hakkı olan kaynakları o kadar çabuk bitirmiş demek oluyor.

1970 yılından beri Earth Overshoot Day devamlı geriye doğru gelmekte. 1999’da 29 Eylül tarihine geri gelmiş. 2018’de ise 29 Temmuz’a kadar gerilemiş. 2019’daki tarih de aynı biçimde 29 Temmuz olarak saptanmış. Yani bu tarihte dünyanın bize ayırabildiği senelik kaynak kapasitesini bitirmiş oluyoruz. Bu tarihten sonra harcadığımız her doğal kaynak, dünyanın bu sene boyunca asla yerine koyamayacağı kapasite. Yani cepten yiyoruz denilebilir.

Global Footprint Network (Küresel Ayak İzi Ağ) adındaki organizasyon, bu tarihi tekrar ileri itebilmek ve daha az kaynak kullanımını sağlamak için yapılabilecekleri araştırmakta. Varılan sonuçlardan biri şu: Eğer dünya çapındaki karbon emisyonlarını yarıya indirecek önlemler alınabilirse, Earth Overshoot Day’i üç ay kadar ileriye yollamak mümkün olabilecek. Bu da gezegenden daha az kaynak tüketmek, insanlığın genel refahını ve sağlığını artırabilmek gibi sonuçlara yol açacak denilmekte.

Başka bir yaklaşım da şu: Eğer küresel olarak tüm konutları ve endüstriyel tesisleri yenilenebilir enerji (ve verimli enerji sistemleri) ile besleyebilirsek, Earth Overshoot Day 21 gün daha ileri gidebilecek. Bir başka bulgu da mobilite ve toplu taşıma sektöründen: Eğer tüm insanların yarısı bir yerden bir yere gitmek için otomobil yerine yürümeyi, bisiklete binmeyi ve toplu taşımayı tercih ederse; Earth Overshoot Day 11,5 gün ileri atılabilecek. Eğer yiyecek alışkanlıklarımızda eti yüzde 50 azaltabilirsek, Earth Overshoot Day 15 gün ileri gidebilir.

Acaba dünyanın tüm kaynaklarını geri dönülemez biçimde kaybetmeden önce bu türden önlemleri almayı başarabilecek miyiz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.